Nízká poptávka po obchodních dovednostech u vývojářů vytváří problém v komunikaci s vedením podniku

Aplikace jsou klíčovou hnací silou moderní digitální ekonomiky a mají zásadní význam pro rozvoj firem. Podle celoevropské analýzy nejčastějších nabídek pracovních míst pro vývojáře, kterou zpracovala společnost VMware ve spolupráci se společností Textkernel2 s využitím její platformy Jobfeed, však pouhá čtvrtina (26 %) z hlavních požadovaných dovedností uvedených v pracovních nabídkách pro vývojáře souvisí s obchodem a více než 49 % všech nabídek neuvádí ani jednu obchodní dovednost1 mezi deseti hlavními požadavky.

Illustration

Obchodní dovednosti, jako jsou finance (5 %), řízení vztahů se zainteresovanými stranami (6 %) nebo projektové řízení (7 %), které jsou klíčové pro prezentaci a vysvětlení obchodního opodstatnění aplikací nejvyššímu vedení, se mezi hlavními dovednostmi, které zaměstnavatelé hledají u budoucích talentovaných vývojářů, objevují jen zřídka.

Vedení podniků hledá talentované vývojáře s obchodními znalostmi, kteří pomohou urychlit zavádění aplikací a poskytování konzistentně vysoké kvality služeb uživatelům. Přesto se v nabídkách pozic front-endových vývojářů většinou nevyskytují požadavky na odborné znalosti z oblasti obchodu.

Pouze 23 % nabídek na pozice front-endových vývojářů a 22 % nabídek na pozice vývojářů pro systém Android uvádí v prioritních požadavcích klíčové obchodní dovednosti, oproti 39 % nabídek na pozice softwarových inženýrů a 63 % na pozice datových architektů. Zejména u front-endových vývojářů není mezi nejčastějšími požadavky na dovednosti uvedeno ani řízení projektů, ani řízení vztahů se zainteresovanými stranami, přestože od začátku roku 2021 bylo v celé Evropě inzerováno více než 130 000 takových pozic.

„S rostoucí poptávkou ze strany vedení podniků po dodávkách aplikací se vývojářům naskýtá reálná příležitost zdokonalit své obchodní dovednosti a stát se pro obchodní manažery v kontextu modernizace aplikací viditelnější a důležitější. Podnikoví manažeři málokdy mluví technickou řečí a vývojáři se mohou stát tímto nezbytným mostem. Chtějí-li podniky umístit aplikace skutečně do centra digitálně orientované obchodní strategie, je zcela zásadní, aby využily této obrovské příležitosti k dosažení větší soudržnosti mezi obchodními, vývojovými a IT týmy a kladly důraz na vývojáře, kteří vedle programátorských schopností disponují i obchodními dovednostmi,“ říká Ed Hoppitt, ředitel pro aplikace a cloudové platformy společnosti VMware v regionu EMEA.

„Získat schopné vývojové pracovníky v IT bylo vždy těžké. Dnes je klíčové nalézt takové, kteří dokážou navrhnout a realizovat aplikace nejen podle očekávatelných potřeb potenciálních zákazníků, ale navíc umí ještě srozumitelně vysvětlit význam těchto aplikací pro celkový úspěch společnosti. Umět skloubit technické znalosti se schopností komunikovat s netechnickými kolegy je složité, ale z dlouhodobého hlediska nezbytné. Abychom mezeru znalostí zaplnili, věnujeme více času vysvětlování vývojovým pracovníkům, jak funguje zbytek firmy a jaké ve firmě probíhají procesy interně i ve vztahu k jejich partnerům. Na druhé straně se snažíme pomoci byznys kolegům pochopit, co je a co není v době rozsáhlé digitalizace z hlediska vývoje a nasazení moderních aplikací reálné a efektivní,“ vysvětluje Lumír Srch, ředitel společnosti ITS, která je partnerem společnosti VMware.

Poptávka po vývojářích prudce roste a nábor pracovníků je proto nutné cílit velmi přesně

Vzhledem k tomu, že počet volných pracovních míst stále roste, je zapotřebí se při náboru zaměřit zejména na vývojáře, kteří dokáží vedení podniku přiblížit celkový přínos aplikací. Od prvního čtvrtletí roku 2021 do stejného období roku 2022 vzrostla poptávka po vývojářských pozicích v celé Evropě meziročně o 38 %, přičemž počet nabídek práce vzrostl ve Španělsku o 173 % a v Itálii o 106 %, zatímco jiné země zaznamenaly nárůst mírnější – Nizozemsko o 3 %, Belgie o 19 % a Spojené království o 22 %.

Konkurenční boj o datově orientované pozice je obzvláště silný například ve Španělsku, kde vzrostla potřeba datových inženýrů o 305 %. Meziroční nárůst poptávky po datových architektech o 210 % zaznamenal také italský trh práce, což je jasným důkazem toho, že aplikace a množství dat, které produkují, ovlivňuje nábor zaměstnanců.

Podniky ke zvyšování kvalifikace pracovníků využívají školení a partnery

Nedostatek obchodního ducha vede některé firmy k tomu, že se zaměřují na vývojáře s obchodním know-how, investují do specifických školení a spolupracují s partnery na rozvoji komunikačních dovedností vývojářů i zaměstnanců na jiných pozicích. Jak Ed Hoppitt dodává, „pro budoucí úspěch je zásadní najít takové pracovníky, kteří dokáží tvořit aplikace přinášející ekonomický užitek a srozumitelně vysvětlit jejich význam pro digitální strategii podniku.“

 

Poznámky:

1 Dovednosti zaměřené na podnikání podle taxonomie Jobfeed: koučování a mentoring, poradenství, finance, inovace, řízení projektů a řízení vztahů se zainteresovanými stranami.

2 Na základě analýzy volných pracovních míst nabízejících uvedené vývojářské pozice v 8 zemích (Rakousko, Belgie, Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Španělsko, Velká Británie) od ledna 2021 do května 2022, provedené prostřednictvím platformy Jobfeed společnosti Textkernel:

  • Vývojář pro systém Android

  • Datový architekt

  • Datový inženýr

  • Datový vědec:

  • DevOps inženýr

  • Vývojář front-endu

  • Vývojář pro iOS

  • Inženýr strojového učení

  • Softwarový inženýr

  • Webový vývojář

3 https://financesonline.com/mobile-app-trends/