-bb-
V jakémkoliv oboru se perspektiva vaší práce změní s postupem vaší kariéry. V oblasti náboru tomu není jinak. Nábor je obklopen řadou mýtů a mylnými představami, a tak se tímto článkem zaměříme na pár častých prozření.
Jedna z největších mylných představ o recruitmentu se týká typu lidí, kteří jsou dobrými náboráři. Nábor je v prvé řaděě oblastí založenou na údajích. Nemusíte být dobrým mluvčím, ale dobrým posluchačem a dobrým sběratelem faktů.
Zřídka kdy se vám podaří získat kandidáta, který splní všech 30+ požadavků, které byste od pozice v ideálním případě očekávali. Mnohem více je to všechno o vzájemném sladění manažerů s pracovníky náboru a rozumných kompromisech nad požadavky. Je důležité nebát se zpochybnit požadavky. Není to však o tom, abyste manažerům říkali, že ten, koho hledají, neexistuje. Spíše je to o tom, jak jim pomoci získat představu, jak mohou naplnit talentové potřeby a vyřešit obchodní výzvy.
Někteří kandidáti mají samozřejmě lepší výsledky pohovorů než ostatní. Čím více zkušeností recruiter získá, tím lepší mají schopnost identifikace kvalitních uchazečů. Ale na začátku své kariéry mnozí talentoví profesionálové připouštějí, že si mohli chybně vyložit některé signály nebo schopnosti, které vedly k chybnému úsudku.
Kandidát s nejlepšími výsledky pohovoru nemusí být nakonec tou správnou volbou. Rozhovor není vždy tím silným prediktorem výkonu a není vždy jen vinou kandidáta, pokud nedokáže správně vyjádřit své minulé zkušenosti. Spousta uchazečů nereaguje dobře proto, že tazatel při rozhovoru neklade správné dotazy.
Dokonale napsaný životopis není vždy dobrým indikátorem vhodnosti kandidáta. Přesto překlepy a gramatické chyby zůstávají stále častým důvodem k odmítnutí účastníka výběrového řízení.
Někteří recruiteři přiznávají, že na začátku kariéry věřili, že malé překlepy nebo špatně navržený životopis svědčí o osobě, která je líná, nedbalá a nevěnuje pozornost detailům.
Postupem času tyto hrubky u určitých kandidátů či pozic odpouští.
Další běžná mylná představa, kterou naštěstí zkušení personalisté postupně odbourávají. Obzvláště totiž ubližuje ženám, které se vracejí do práce po rodičovské dovolené. Ignoruje také řadu dalších běžných důvodů, proč lidé přerušují kariéru, například studium.
-bb-