-bb-
Nejnovější britský průzkum institutu CIPD týkající se zvládání problémů s drogami a alkoholem v práci zjistil, že pouze 26 % manažerů je vyškoleno, aby rozpoznávalo příznaky problémů s těmito návykovými látkami.
CIPD uvádí, že HR oddělení firem by měla zvážit školení a proaktivní podporu prostřednictvím služeb, jako jsou programy zaměstnanecké pomoci a zdraví při práci. Důvodem je i fakt, že 27 % zaměstnanců v průzkumu uvedlo, že jejich konzumace alkoholu vzrostla v důsledku probíhající pandemie koronaviru a souvisejících opatření.
Dr. Jill Millerová, vedoucí poradkyně CIPD, poznamenala, že úzkost nebo zranitelnost lidí způsobená koronavirem vedla k tomu, že více lidí používá alkohol nebo drogy jako mechanismus pro vypořádání se se situací.
„Je životně důležité, aby organizace uznávaly zneužívání drog nebo alkoholu jako problém týkající se zdraví, bezpečnosti a dobrých životních podmínek zaměstnanců, nejen jako disciplinární záležitost,“ doplnila.
Podpora zaměstnanců, kteří se potýkají se zneužíváním návykových látek, by měla být zahrnuta do stávajících programů na podporu zaměstnaneckého blahobytu a zdraví. Zaváděním jasné politiky, která stanoví očekávání ohledně chování a upřednostňuje skutečnou podporu mentální pohody, mohou zaměstnavatelé vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém cítí podporu a nebojí se požádat o pomoc. To by mohlo povzbudit lidi, aby hledali pomoc dříve, než problém vzroste na významu.
Zároveň u osob, které uvedly v průzkumu vysokou pracovní zátěž, je mnohem vyšší pravděpodobnost, že zvýší svou spotřebu alkoholu - 37 % oproti 24 % účastníků průzkumu s nižší pracovní zátěží.
Průzkum také zjistil, že při správné podpoře zaměstnavatelů nemělo zneužívání alkoholu a drog dlouhodobý dopad na kariéru lidí ani na zaměstnavatele. Přibližně dvě třetiny (69 %) uvedly, že poslední zaměstnanec, který požádal o podporu při léčbě nebo rehabilitaci, zůstal pro organizaci nadále funkční.
61 % organizací v současné době neposkytuje placené nebo neplacené volno za léčbu.
Odborníci nadále nedoporučují, aby zaměstnavatelé stavěli alkohol a s ním spojené oslavy do centra pracovní kultury, aby jej nespojovaly například s odměnou (např. pivní pátky po náročném pracovním týdnu).
Ze závěrů průzkumu totiž vyplývá, že více než polovina zaměstnanců cítí při socializaci s kolegy příliš velký tlak na pití alkoholu. V takovém případě by zaměstnavatelé měli opravdu přemýšlet o tom, jak zapojit své zaměstnance, aniž by měli události nebo činnosti zaměřené na alkohol.
Personální oddělení by mělo také zahrnout vzdělávání v oblasti alkoholu jako součást rutinního školení na pracovišti a zviditelnit služby zaměřené na poskytování podpory, například na intranetu nebo sdílením událostí, jako je například týden informovanosti o alkoholu aj.
Průzkum zaměstnanců CIPD byl proveden online 2.-31. července 2020 u vzorku 2104 dospělých.
-bb-