-bb-
Dnes se téměř všechny společnosti zaměřují na zlepšování diverzity v týmech. Některé procesy jsou však stále zastaralé a mohou vést náborové týmy k přijímání nespravedlivých a špatných rozhodnutí.
Problém je v tom, že náborový manažer je často jedinou osobou zaměřenou na měkké dovednosti uchazeče – tedy základní kompetence, chování. A to je ten problém.
Sociální síť LinkedIn zrealizovala průzkum mezi tisíci náborovými manažery a specialisty. Více než 90 % z nich uvedlo, že hlavním důvodem, proč nováčci ve firmách selhávají, jsou měkké dovednosti – nedokázali se přizpůsobit, nedokázali přijmout zpětnou vazbu, nezvládli spolupracovat, nebyli angažovaní atd. Podle dřívějšího průzkumu LinkedIn však 92 % talentových specialistů potvrdilo, že na měkkých dovednostech záleží stejně nebo více než na tvrdých dovednostech.
Pokud se však podíváte na typický tým pro pohovory pro 5-6 osob, kdy na každého kandidáta je vyhrazeno 30-60 minut času k vyhodnocení tvrdých a měkkých dovedností, znamená to, že pokud je náborový manažer jedinou osobou zaměřenou na měkké dovednosti, věnujete se pouhá 1/6 pohovoru na něco, co odpovídá za většinu úspěchu nového zaměstnance. A to předpokládá, že se náborový manažer soustředí veškerý svůj čas pouze na měkké dovednosti, což je nepravděpodobné.
Všichni máme předsudky, předpojatosti ve stylu komunikace až po stereotypy a zobecnění. A tyto předsudky se nejvíce projevují při hodnocení měkkých dovedností, protože jsou otevřenější interpretaci než mnoho tvrdých nebo technických dovedností.
Nejnebezpečnější předsudky v kontextu dotazování jsou zkreslení potvrzení/souhlasu a zkreslení podobnosti.
Zkreslení potvrzení znamená, že vyhledáváte informace, které potvrzují vaše výchozí přesvědčení a ignorují informace, které by jej vyvážily. Například můžete být předpojatí vůči stáří člověka – mladší člověk se učí rychleji než starší. Poté se tedy zaměřujete na otázky, které generují odpovědi, jenž vám poskytnou „důkaz“ proti kandidátovi.
Zkreslení podobnosti značí vaši schopnost cítit sympatie k danému kandidátovi, pokud má podobná specifika jako vy (věk, pohlaví, stejná škola, stejný rodokmen, stejná kultura apod). Skončíte s velmi pozitivním zkreslením a možná ignorujete problémové oblasti.
Pokud tuto funkci „rozhodčího“, který bude posuzovat měkké dovednosti přisoudíte pouze jediné osobě, navíc s omezeným časem, je velmi pravděpodobné, že tato osoba bude jednat zkratkovitě – prostě nemá čas jít do hloubky. A je velmi pravděpodobné, že dostanete hodnocení nabité osobními předsudky.
-bb-