Study: Elderly people with pre-existing depression show resistance during pandemic

Studie: Dospělí lidé ve vyšším věku s existující depresí vykazují během pandemie odolnost

Older people and senior citizens are more concerned about the possibility of COVID-19 infection than the effects of social isolation. These are the conclusions of an American study focusing on Los Angeles, New York, Pittsburgh and St. Louis.

Researchers from five US institutions, including the University of California (UCLA) which published the research, found that older adults already included in ongoing depression resistance studies had also shown resistance to stress caused by physical distancing and isolation.

"We thought they would be more vulnerable to stress due to the COVID-19 pandemic because they are the CDC's definition of the most vulnerable population," said Helen Lavretsky, a professor of psychiatry and biobehavioral sciences at the Jane and Terry Semel Institute for Neuroscience and Human Behavior at UCLA. "We learned that older adults with depression can be resilient. Research has shown that coping with chronic depression has taught them to be resilient."

In the study, the researchers interviewed participants over 60 years old (average age 69 years) during the first two months of the pandemic. Using two screening assessments of depression and anxiety, PHQ-9 and PROMIS, the researchers found no changes in the depression, anxiety or suicide risk of participants before and during the pandemic.

The researchers also found that:

  • Participants were more concerned about the risk of being infected with the virus itself than the risk of isolation.
  • Although everyone was practising physical distancing, most people did not feel socially isolated and used virtual technologies to connect with friends and family.
  • Other participants, on the other hand, reported a decline in their quality of life during the pandemic and feared their mental health would suffer from continued physical distancing.
  • Study participants were unhappy with the government's lack of response to the pandemic.

Based on these findings, the authors concluded that ensuring access to medical services and opportunities for social interaction is key to maintaining the mental health and quality of life of elderly people.

Lavretsky further added that people who live with long-term depression and stress may also be a model for others to draw on their resilience.

 

-bb-

    Studie: Dospělí lidé ve vyšším věku s existující depresí vykazují během pandemie odolnost

    Starší lidé a senioři se více zajímají o možnosti nákazy virem COVID-19 spíše než o vliv sociální izolace. Závěry přinesla americká studie, která se uskutečnila ve státech Los Angeles, New York, Pittsburgh a St Louis.

    Vědci z pěti amerických institucí včetně University of California (UCLA), která výzkum publikovala, zjistili, že starší dospělí, kteří již byli zařazeni do probíhajících studií odolnosti vůči depresi, zároveň projevili odolnost vůči stresu vlivem fyzického distancování a izolace.

    "Domnívali jsme si, že jsou více ohroženi stresem kvůli pandemii COVID-19, protože jsou podle definice CDC nejzranitelnější skupinou obyvatel," uvedla Helen Lavretsky, profesorka psychiatrie a biobehaviorálních věd na Jane and Terry Semel Institute for Neuroscience and Human Behavior na UCLA. „Dozvěděli jsme se, že starší dospělí s depresí mohou být naopak odolní. Ve výzkumu uváděli, že právě zvládnutí chronické deprese je naučilo být odolní."

    V rámci studie vědci provedli rozhovory s účastníky, kteří byli během prvních dvou měsíců pandemie starší 60 let (průměrný věk 69 let). Pomocí dvou screeningových hodnocení deprese a úzkosti, PHQ-9 a PROMIS, vědci nezjistili žádné změny ve skóre deprese, úzkosti nebo rizika sebevraždy účastníků před pandemií a během ní.

    Dále vědci zjistili:

    • Účastníci se více zajímali o riziko nakažení samotným virem než o riziko izolace.
    • I když všichni udržovali fyzickou vzdálenost, většina se necítila sociálně izolovaná a pomocí virtuálních technologií se spojovala s přáteli a rodinou.
    • Ostatní účastníci naopak uváděli, že jejich kvalita života během pandemie klesla, a obávají se, že jejich duševní zdraví bude trpět pokračujícím fyzickým distancováním.
    • Účastníci studie byli rozrušeni nedostatečnou vládní reakcí na pandemii.

    Na základě těchto zjištění autoři studie došli k závěru, že pro udržení mentálního zdraví a kvality života těchto lidí v pokročilejším věku je klíčové zajistit přístup k lékařským službám a příležitosti k sociální interakci.

    Helen Lavretsky zároveň doplnila, že lidé, kteří žijí dlouhodobě s depresí a stresem přináší i možné poučení pro ostatní, kteří mohou čerpat z jejich odolnosti.

     

     

     

    -bb-

    Zdroj: Science Daily - americký internetový magazín věnovaný vědě, technologiím a medicíně.
    Zobrazit přehled článků ze zdroje Science Daily