-mm-
Coby týmový vedoucí byste se měli v každém případě snažit o to, aby vaši podřízení měli potřebné znalosti, dovednosti a pravomoci k tomu, aby dovedli problémy, kterým čelí, řešit co možná nejefektivněji a nejrychleji. Když svým podřízeným delegujete práci, činíte tak s přesvědčením, že si dovedou s nástrahami zadaného úkolu poradit. Co když se ale v tomto ohledu nemůžete na své podřízené úplně spolehnout? Rádi byste, aby dovedli pracovat samostatněji, uměli se lépe rozhodovat a lépe řešili problémy? Zde jsou tři tipy, jak na to.
Tyto tipy přinesl server Entrepreneur.com.
Prvním krokem je vůbec otevřít téma problémů. Pro řadu manažerů (i podřízených) je jednodušší zkrátka problémy ignorovat, nemluvit o nich nebo je automaticky a zkratkovitě řešit tak, jak se řešily vždycky. Úkolem manažera je přimět podřízené, aby o problémech více přemýšleli. A proto je nutné toto téma otevřít, začít se o problémech otevřeně bavit, diskutovat možná řešení a nesrážet podřízené za to, že si s jejich řešením třeba neví rady.
Bez dostatečných pravomocí a určitého manévrovacího prostoru se podřízení nikdy nemohou naučit řešit problémy sami. Ujistěte se, že vaši podřízení mají všechny potřebné nástroje k tomu, aby se mohli sami rozhodovat a přicházet s novými řešeními. Stejně tak se ujistěte, že se nedopouštíte mikro-managementu a že podřízeným do jejich rozhodování příliš nemluvíte.
Lepší řešení problémů ze strany vašich podřízených můžete podpořit i tak, že jim poskytnete jakési manuály, jak se v určitých situacích zachovat. To platí především v případě, že se jako tým setkáváte s podobnými, opakujícími se problematickými situacemi. V takovém případě můžete vytvořit osnovy řešení – jakési rutiny – které mohou vašim podřízeným při rozhodování pomoct a které mohou v případě potřeby na základě vlastních zkušeností posléze vylepšovat nebo upravovat.
-mm-