Leading a multi-generational team? Then these four tips are for you

Vedete vícegenerační tým? Máme pro vás čtyři tipy

Do you manage a team in which some members belong to the younger generation and others to the older? Are you wondering how best to use the capabilities of all your subordinates and help your multi-generational team reach its maximum potential? Here are four useful tips.

These tips were published by FastCompany.com.

Try reverse mentoring

Mentoring is a form of internal training in which a more experienced, senior employee mentors a younger or less experienced colleague over a long period of time. But there is also reverse mentoring, whereby the younger colleague acts as a mentor to their older colleague. Reverse mentoring is suitable for a situation in which a new, younger member joining the team has experience in another field or team that they can pass on to their colleagues. Allow the knowledge and knowhow in your team to be transferred in all directions, not just from senior to junior.

Build multi-generational project teams 

Your goal should be to enable workers of all generations and demographics to contribute their unique strengths to the benefit of the entire team. In order to get the different generations on your team to communicate and collaborate with one another, it is a good idea to assign pairs or groups of workers consisting of people of varying ages to different sub-projects or time-limited tasks.

Encourage flexibility in work roles

Older and younger workers often have different priorities, expectations and requirements when it comes to flexibility, organisation or job content. In order to accommodate everyone as much as possible, you should not rely on strict definitions of job functions. On the contrary: you should encourage some flexibility and, as far as possible, allow all employees to work in a way that suits them.

Encourage socialising across generations

Last but not least, you need to foster team spirit among subordinates. Make sure you do not underestimate socialising. Remember to organise team-building events (small or large). And plan them in such a way that everyone - younger and older - really enjoys them.

-mm-

    Vedete vícegenerační tým? Máme pro vás čtyři tipy

    Jste manažerem týmu, jehož někteří členové patří k mladší generaci a jiní naopak ke starší? Přemýšlíte, jak nejlépe využít potenciál všech podřízených a pomoci svému multi-generačnímu týmu dosáhnout svého maximálního potenciálu? Máme pro vás čtyři užitečné tipy.

    Tyto tipy přinesl server FastCompany.com.

    Zkuste obrácený mentoring

    Mentoring je forma interního vzdělávání, při které zkušenější (zpravidla služebně starší) pracovník dlouhodobě radí mladšímu nebo méně zkušenému kolegovi. Existuje ale i obrácený mentoring. A to takový, při kterém mladší kolega působí jako mentor pro svého staršího kolegu. Většinou se jedná o případ, kdy do týmu přijde nový, mladší člen, který má ale zkušenosti z jiného oboru nebo týmu, které může svým kolegům předat. Umožněte, aby se znalosti a know-how ve vašem týmu předávaly všemi směry, ne pouze od starších k mladším.

    Dávejte dohromady vícegenerační projektové týmy

    Vaším cílem by mělo být umožnit pracovníkům všech generací a demografických skupin přispět svými jedinečnými silnými stránkami k dobru celého týmu. Aby mezi sebou různé generace v rámci vašeho týmu komunikovaly a spolupracovaly, je vhodné na různé dílčí či časově omezené projekty vyčleňovat dvojice nebo skupiny pracovníků, které sestávají právě z lidí rozdílného věku.

    Podporujte flexibilitu pracovních rolí

    Starší a mladší pracovníci často mívají odlišné priority, očekávání a požadavky co se týče flexibility práce, její organizace či její náplně. Abyste co nejvíce vyhověli všem, neměli byste bazírovat na striktních definicích jednotlivých pracovních funkcí. Naopak. Podporujte určitou flexibilitu a umožněte pokud možno všem pracovníkům pracovat tak, jak jim to vyhovuje.

    Podporujte socializaci napříč generacemi

    V neposlední řadě je samozřejmě nutné podporovat u vašich podřízených týmového ducha. Nepodceňujte socializaci a plánujte společné team-buildingové akce (ať už malé nebo velké). A plánujte je tak, aby si na nich všichni – tedy mladší i starší – skutečně přišli na své.



    -mm-

    Zdroj: Fast Company - portál předního amerického magazínu pro manažery

    Štítky: Leadership