Průzkumy mezi zaměstnanci v tuzemsku i v zahraničí opakovaně ukazují, že osoba vedoucího hraje ve spokojenosti pracovníka zcela klíčovou roli. A že pokud je manažer neschopný, chová se nevhodně, neumí podřízeného nadchnout, zkrátka mu není nijak oporou nebo má s podřízeným dokonce vyložený konflikt, je to často jeden z důvodů, proč se dotyčný zaměstnanec rozhodne podat výpověď. Jaké jsou ty nejfatálnější chyby, které manažeři mohou udělat? Zde jsou čtyři nejzásadnější, které snadno mohou podřízeného dovést až k podání výpovědi.
Tento text vychází ze článku na webu McKinsey & Company.
I když je vztah mezi manažerem a podřízeným především profesionální, i tak je do velké míry založen na vzájemné důvěře. A manažer nesmí za žádných okolností tuto důvěru pošlapávat. Třeba tím, že by podřízenému sliboval zvýšení platu po určitém čase nebo po splnění konkrétních podmínek, ale nakonec by i přes to všechno zvýšení platu pracovníkovi neumožnil.
Zaměstnanci nesnáší nespravedlnost. Především, když se týká jich samotných. Když tedy vidí, že jejich nadřízený má nějakého oblíbence, případně že měří různým lidem různým metrem, vede to u nich k hluboké a velmi závažné frustraci.
V práci snad neexistuje méně příjemná věc, než je šéf, který vám neustále dýchá za krk a hlídá každý váš krok. Mikro-management je proto jeden z fatálních hříchů, který zaměstnanci neodpouští. A ti, kteří ho z nějakého důvodu tolerují, jsou nakonec tak paranoidní a tak se bojí udělat jakoukoliv chybu, že se tím zcela ubije kreativní a inovační potenciál celého týmu.
Vzdělávání pracovníků a jejich rozvoj jsou dnes již téměř samozřejmostí. Někde se ale stále ještě drží představa, že pracovník, který se vzdělává a nevydělává v danou chvíli firmě žádné peníze, se vlastně nevyplácí. Pokud manažer nepodporuje rozvoj pracovníků, neumožňuje jim se vzdělávat či jim dokonce v seberozvoji vyloženě brání, nemůže se pak divit, že mu ambiciózní, šikovní pracovníci budou z týmu hromadně odcházet.
-mm-