Akutní stres, nával úzkosti nebo strach. Jedná se o intenzivní reakci těla na nějaký negativní podnět nebo stresující událost, která vás může do určité míry až paralyzovat. Jak těmto pocitům vzdorovat a co nejrychleji se vzpamatovat, když vás přepadnou? Zde je návod ve čtyřech krocích, který vyvinul psycholog Judson Brewer a který mimo jiné používají závislí lidé při překonávání abstinenčních příznaků.
Tento návod uveřejnila webová stránka TED.com.
Krok první – identifikujte své pocity
Prvním krokem je vůbec uvědomit si, co se vám děje. Rozpoznejte znaky panické ataky nebo návalu úzkosti. Řekněte si, že to, co se vám děje, je sice nepříjemná, ale zcela normální fyziologická reakce, že se vám fyzicky nemůže nic stát a že dříve nebo později tento stav přejde. Také se snažte identifikovat, co tento nával emocí způsobilo a kde se tedy vzal.
Krok druhý – proti pocitům nebojujte
Nesnažte se pocitům vzdorovat. Stejně byste to pravděpodobně nedovedli. Snažte se uklidnit a nechte úzkost sebou jaksi plynout. Nebojujte proti ní a spíše ji přijměte jako nutné zlo, se kterým se ale nejlépe bojuje klidem a nadhledem.
Krok třetí – objektivně své emoce, myšlenky a jejich dopady zhodnoťte a prozkoumejte
Snažte se pochopit, co se s vámi děje a jaké dopady na vás vaše emoce mají. Uvědomte si, co se děje s vaším tělem, a řekněte si, že symptomy jako třeba tlukot srdce, závratě nebo pocení jsou zcela normální.
Krok čtvrtý – zaujměte pozici nezaujatého, ale zvědavého pozorovatele
Vývoj návalu úzkosti pozorujte z pozice nezaujatého pozorovatele. Snažte se tak trochu odosobnit a na celou situaci se dívat tak, jako by se neděla vám, ale někomu jinému. Buďte zvědaví, co se děje, a postupně vnímejte, jak úzkost odeznívá.
-mm-
How to handle acute stress or anxiety in four steps
Acute stress, anxiety and fear: these are intense reactions of the body to negative stimuli or stressful events that can to some extent paralyse a person. How to resist these feelings and recover as quickly as possible when they do overwhelm you? Here is a four-step guide developed by psychologist Judson Brewer which is used by, among others, addicts when overcoming withdrawal symptoms.
This guide was published by TED.com.
Step one: Identify your feelings
The first step is to become aware of what is happening to you in the first place. Recognise the signs of a panic or anxiety attack. Tell yourself that what is happening to you is an unpleasant but perfectly normal physiological reaction, that nothing can physically happen to you, and that sooner or later this condition will pass. Also try to identify what caused this surge of emotion and where it came from.
Step two: Do not fight your feelings
Don't try to resist your feelings; you probably wouldn't be able to fight them off anyway. Try to calm down and allow the anxiety to flow through you, as it were. Rather than fight it, accept it as a necessary evil, but one that is best dealt with through calm and detachment.
Step three: Objectively assess and examine your emotions, thoughts and their impact
Seek to understand what is happening to you and the impact your emotions are having on you. Become aware of what is going on with your body and tell yourself that symptoms such as heart palpitations, dizziness or sweating are perfectly normal.
Step four: Take the position of a detached but curious observer
Follow the development of the anxiety attack from the position of a distant observer. Try to detach yourself from your own body and look at the situation as if it were happening not to you, but someone else. Be curious about what is happening, and gradually notice how the anxiety fades away.
-mm-