Workers can be divided into five basic categories based on personality traits and preferences. It is then possible to determine which management style is best for leading which subordinates. Here are the five subordinate typologies and ways to lead them effectively.
This text is based on an article on the LeadershipNow website.
Proactive and ambitious individual
The first type of subordinate is the proactive individual. This is an ambitious, goal-oriented and proactive person who is constantly inventing new things, enjoys challenges and works hard. How to lead such a person? Give them room to develop and work a lot, reward them for a job well done and allow them enough space to work independently.
Reliable worker who is not in a hurry
Not all good workers necessarily want to keep moving forward; some employees are more likely to prefer peace of mind. They work reliably and consistently but do not like being pushed or forced into something. Let these employees work at their own pace. Agree project timelines with them in advance; if possible, do not make any unexpected decisions regarding their work, and respect the fact the worker does not necessarily wish to participate in training and education.
Not very practical visionary
Another type of subordinate is the visionary. They have great ideas and a good imagination; however, they often lack the ability to follow through and the willingness to knuckle down to practical things. Allow them to participate in the development of strategies and visions, but give them precise instructions regarding day-to-day and practical work.
Worker who needs guidance
Every now and then there is an employee who would be unhappy if they had too much freedom to work independently. There are, in short, people who are happy to be told exactly what to do, and then work enthusiastically, precisely and energetically. Give such people specific tasks and make sure they always know what is wanted of them.
Sceptic who dislikes change
A good number of people belong to the conservative category of those who like the status quo and dislike change. They are often sceptical of new ideas and sometimes can be a bit of a drag on the positive mood of the team. It is necessary to have a dialogue with these people and explain all changes to them in considerable detail. Be patient with them but at the same time clearly define boundaries and responsibilities.
-mm-
Pět základních typů podřízených – a jakým manažerským stylem je vést
Pracovníky bychom mohli rozdělit do pěti základních kategorií podle toho, jaké mají osobnostní vlastnosti a preference. A podle toho také můžeme určit, jakým manažerským stylem se tyto skupiny podřízených nejlépe vedou. Zde jet pět základních typologií podřízených a způsoby, jak je efektivně vést.
Tento text vychází z článku na webu LeadershipNow.
Proaktivní a ambiciózní jedinci
Prvním typem podřízeného je proaktivní jedinec. Jedná se o ambiciózního, cílevědomého a aktivního člověka, který neustále vymýšlí nové věci, má rád výzvy a hodně pracuje. Jak takového člověka vést? Dejte mu prostor se rozvíjet a tvrdě pracovat, odměňujte ho za dobře odvedou práci a dejte jim dostatečný prostor pro samostatnou práci.
Spolehlivý pracovník, který se ale nikam nehrne
Ne všichni dobří pracovníci se ale nutně chtějí neustále někam posouvat. Existují zaměstnanci, kteří mají spíše rádi klid, pracují spolehlivě a konzistentně, ale nemají rádi, když je někdo někam tlačí nebo jim něco nutí. Tyto pracovníky nechte pracovat svým tempem. Předem si s nimi domlouvejte časovou osu projektů, nedělejte ohledně jejich práce pokud možno žádná nečekaná rozhodnutí a respektujte, že se pracovník nutně nechce účastnit školení a vzdělávání.
Nepříliš praktický vizionář
Dalším typem podřízeného je vizionář. Ten má skvělé nápady a dobrou imaginaci. Nicméně často mu chybí schopnost věci dotahovat i ochota věnovat se praktickým věcem. Tomuto pracovníkovi umožněte podílet se na vývoji strategií a vizí, ale co se týče každodenní a praktické práce, dávejte mu přesné instrukce.
Nesamostatný pracovník
Tu a tam se najde zaměstnanec, který by byl nešťastný, pokud by měl příliš velký prostor pro samostatnou práci. Jsou zkrátka lidé, kteří jsou rádi, když jim někdo řekne, co přesně mají dělat, a pak pracují nadšeně, přesně a energicky. Takovým lidem zadávejte konkrétní úkoly a dbejte na to, aby vždy věděli, co se po nich chce.
Skeptik nemající rád změnu
Nemalá část lidí patří do konzervativní kategorie těch, kteří mají rádi status quo a nemají rádi změny. Často jsou skeptičtí vůči novým nápadům a občas trochu mohou ubíjet pozitivní náladu v týmu. S těmito lidmi je nutné vést dialog a všechny změny jim poměrně detailně vysvětlovat. Buďte vůči těmto lidem trpěliví, ale zároveň jasně vymezte hranice a jejich povinnosti.
-mm-