Managers often seek ways to make their teams more productive. Many of their methods revolve around shorter breaks or making meetings more effective. However, modern neuroscience suggests that the key to higher productivity lies not in working harder but working smarter, in tune with our brain's natural rhythms. Let's take a look at three tricks from neuroscience which can help you achieve lasting productivity.
Work in tune with the brain's rhythms
Our brains are not machines that are capable of the same performance all day long. An article on INC.com quotes neuroscientist Mithu Storoni, who found that scheduling tasks around natural peaks in brain activity is important for maximum productivity. In the morning, when the brain is fresh, focus on creative tasks such as strategising. Later in the morning and in the early afternoon, when concentration is at its peak, tackle more complex and analytical tasks. During these periods of intense concentration, try to limit distractions, such as e-mails or meetings.
Focus on progress, not results
Success is often measured by the number of tasks completed; however, neuroscientists point out that more important for staying motivated is having a sense of progress: in other words, knowing you are moving somewhere and are closer to or better at something today than you were yesterday. Storoni points out that when the brain realises progress is being made, it starts to find work more meaningful and appealing. So instead of pushing for a number of outputs and outcomes, focus on the progress you and your team are making: even small steps forward can lead to greater long-term productivity and engagement. Regular check-ins and feedback on progress can be key to keeping your team motivated and engaged.
Regard breaks and time off as a source of creativity
These days it is easy to remove every inefficiency from the workday, but neuroscience recommends something else. Seemingly unnecessary moments, such as pauses or routine activities, allow the brain to wander freely and make unexpected connections. Storoni argues it is during these unplanned unproductive moments that a creative spark can emerge. Therefore, instead of trying to fill every minute with work, you should leave space for these unplanned moments as these may lead to breakthrough ideas.
-mm-
3 triky, se kterými přišli neurovědci a které vám pomohou být produktivnější
Manažeři často hledají způsoby, jak zvýšit produktivitu svých týmů, a mnoho z těchto metod se točí kolem zkracování přestávek či efektivnějších porad. Nicméně, moderní neurověda naznačuje, že klíč k vyšší produktivitě nespočívá v tvrdší práci, ale v práci chytřejší – sladěné s přirozenými rytmy našeho mozku. Podívejme se na tři triky z oblasti neurovědy, které vám mohou pomoci dosáhnout trvalé produktivity.
Pracujte v souladu s mozkovými rytmy
Náš mozek není stroj, který by byl schopen stejných výkonů po celý den. Neurovědkyně Mithu Storoniová, kterou cituje článek na webu INC.com, zjistila, že pro maximální produktivitu je důležité plánovat úkoly v závislosti na přirozených vrcholech mozkové aktivity. Ráno, kdy je mozek čerstvý, se zaměřte na kreativní úkoly, jako je tvorba strategií. Později dopoledne a v časných odpoledních hodinách, kdy je koncentrace na vrcholu, řešte složitější a analytické úkoly. Zkuste omezit rušivé elementy, jako jsou e-maily nebo porady, během těchto období intenzivního soustředění.
Soustřeďte se na pokrok, ne na výsledky
Často měříme úspěch množstvím dokončených úkolů, ale neurovědci upozorňují na to, že pro udržení motivace je důležitější pocit pokroku. Tedy vědomí, že se někam posouváte a že jste dnes něčemu blíže nebo že jste v něčem lepší než včera. Storoniová zdůrazňuje, že když mozek zaznamená, že se někam posouvám, začíná práci považovat za více smysluplnou a přitažlivou. Místo tlaku na množství výstupů a na výsledky se proto zaměřte na to, jaký pokrok vy a váš tým děláte – i malé krůčky vpřed mohou vést k větší dlouhodobé produktivitě a zapojení. Pravidelné kontroly a zpětná vazba ohledně postupu může být klíčem k tomu, aby vaši lidé zůstali motivovaní a zaujatí.
Vnímejte pauzy a „volno“ jako zdroj kreativity
V dnešní době je snadné odstranit každou „neefektivitu“ z pracovního dne, ale neurověda nám radí něco jiného. Zdánlivě zbytečné chvíle, jako jsou pauzy nebo rutinní činnosti, umožňují mozku volně bloudit a vytvářet nečekané spojitosti. Storoni tvrdí, že právě během těchto neplánovaných „neproduktivních“ momentů může vzniknout kreativní jiskra. Takže, místo toho, abyste se snažili každou minutu zaplnit prací, nechte prostor pro tyto neplánované okamžiky – mohou vést k průlomovým nápadům.
-mm-