Vyhoření. Velký (ale čato skrytý) nepřítel výkonnosti a dobré nálady na pracovišti. Nezáleží, jakou zastáváte pozici nebo jestli pracujete v moderním a malém start-upu, nebo ve velkém korporátu. Vyhoření, frustrace a ztráta motivace si k vám mohou najít cestu kdykoliv a kdekoliv. Podle průzkumů jsou až dvě třetiny zaměstnanců vystaveny riziku vyhoření. A protože manažeři a týmoví vedoucí mohou hrát klíčovou roli v prevenci vyhoření a v udržení energie a radosti z práce ve svých týmech, zde je několik praktických tipů, jak na to.
Hlídejte rovnoměrné rozdělení úkolů
Není nic horšího než když jsou někteří zaměstnanci přepracovaní a přehlcení, zatímco jiní tráví čas přemýšlením, co si dát k obědu. Pravidelně proto kontrolujte rozdělení práce v týmu. Jak uvádí Forbes, někdy stačí jen pár přátelských slov a ujištění, že práce je rozdělena spravedlivě. Pokud je to nutné, využijte data z docházky a z plnění úkolů, abyste zjistili, kde je třeba pomoci a kdo je skutečně příliš vytížen. Výsledkem bude tým, který cítí podporu svého nadřízeného a který je připraven dát ze sebe to nejlepší.
Podporujte přestávky a regeneraci
Rychlý oběd u počítače? Nic takového! Podporujte své podřízené v tom, aby si dělali krátké přestávky a aby efektivně regenerovali – krátký oddech na kávu nebo procházka venku může udělat s energií zázraky. Naučte je například techniku Pomodoro: 25 minut soustředěné práce a pak 5 minut odpočinku. Pokud se i manažer občas připojí na společnou přestávku nebo půjde s týmem na oběd, nejen že podpoří vztahy, ale také příkladně ukáže, že odpočinout si je v pořádku.
Poskytujte podporu a empatii
Ukažte zaměstnancům, že chápete jejich problémy a že jste připraveni pomoci. Empatie totiž často otevírá dveře k lepší komunikaci a vzájemnému porozumění. Když vám například kolega přizná, že se cítí přetížený, pomozte mu s přerozdělením úkolů nebo s ním zkonzultujte jeho projekty. Je důležité, aby zaměstnanci cítili, že manažer se skutečně zajímá o jejich situaci a že má zájem na tom, aby našli zdravou rovnováhu mezi prací a osobním životem.
Jděte příkladem a respektujte své vlastní limity
Jak můžete chtít po svých podřízených, aby respektovali své limity, pokud vy sami pracujete do noci? Začněte tím, že přestanete odesílat e-maily o půlnoci a nastavte si pro sebe zdravý pracovní režim. Pokud váš tým uvidí, že vy sami dbáte na svůj čas a respektujete své potřeby, podpoří je to ve zdravém náhledu na práci. A pokud jde o dovolenou, nezapomínejte si ji vybírat – nejen, že si odpočinete, ale zároveň ukážete, že vypnout je důležité skutečně pro každého.
-mm-
Four tips on preventing burnout in subordinates
Burnout: the great (but often hidden) enemy of performance and good mood at the workplace, regardless of what position you hold or whether you work for a small, modern start-up or large corporation. Burnout, frustration and loss of motivation can find their way to you anytime, anywhere. According to surveys, as many as two-thirds of employees are at risk of burnout. And because managers and team leaders can play a key role in preventing this and keeping teams energised and happy at work, here are some practical tips on how to do just that.
Keep an even distribution of tasks
There is nothing worse than some employees being overworked and overwhelmed, while others spend their time wondering what to have for lunch. So regularly check the distribution of work in your team. As Forbes states, sometimes all it takes is a few friendly words and reassurance that the work is being divided fairly. If necessary, use data on attendance and task completion to see where help is needed and who is really too busy. The result will be a team that feels supported by their supervisor and is ready to give of their best.
Encourage breaks and recovery
A quick lunch at the computer? Nothing of the kind! Encourage subordinates to take short breaks and regenerate effectively; a short coffee break or a walk outside can work wonders for energy. Teach them, for instance, the Pomodoro technique: 25 minutes of focused work, then five minutes' rest. If the manager occasionally participates in such breaks or has lunch with the team, this will not only foster good relations, but also demonstrate that it is okay to have a break.
Provide support and empathy
Show employees you understand their problems and are ready to help. In fact, empathy often opens the door to better communication and mutual understanding. For example, if a colleague admits to you that they are feeling overwhelmed, help them to reassign tasks or consult with them on their projects. It is important for employees to feel the manager is genuinely interested in their situation and interested in finding a healthy work-life balance.
Set an example and know your own limits
How can you ask your subordinates to respect their limits if you yourself are working late? Begin by not sending emails at midnight and setting a healthy work schedule for yourself. If your team sees that you yourself are mindful of your time and respect their needs, it will encourage them to have a healthy outlook on work. And when it comes to vacations, remember to take one yourself: not only will you get a break, but also show that switching off really is important for everyone.
-mm-