Někteří lidé mají tendenci se naštvávat. Určité stresové nebo konfliktní situace v nich vzbuzují silné emoce, které se projevují jako silná frustrace, hněv nebo i tendence si tento hněv vybíjet na lidech kolem sebe. Přehnaně emocionální reakce tohoto typu jsou samozřejmě v mnoha ohledech negativní a nepřípustné u lidí, kteří jsou manažery, aspirují na to stát se manažery nebo mají zkrátka větší kariérní ambice. Víte o sobě, že jste tak trochu cholerici, a chcete s tím něco dělat? Máme pro vás několik tipů.
Zjistěte, co u vás hněv spouští
Vnímejte své emoce a zjistěte, jaký typ situací ve vás hněv spouští. INC.com pak radí si uvědomit, když tato situace nastává, a předem počítat s tím, že ve vás může vzbudit silnou negativní emoci. Podpořte svou emoční inteligenci, uvědomte si, co vás k vašemu chování vede, a teprve následně můžete situaci řešit.
Předtím, než zareagujete, si dejte pauzu
Když vás nějaká situace naštve, vyvarujte se okamžité reakce. Snažte si dát pauzu. Neodpovídejte hned, nepište hned naštvanou reakci na nějaký e-mail. Stačí si třeba pět minut sednout ke kávě nebo chvíli poslouchat nějakou hudbu. A uvidíte, že o chvíli později možná danou věc uvidíte o něco střízlivěji.
Nebuďte v dlouhodobém stresu
Cholerické výlevy bývají častější v obdobích, kdy jste v dlouhodobém stresu. Udělejte něco pro sebe i pro své okolí a vyřešte si své dlouhodobé stresory, které vás drží v permanentním, chronickém stresu.
Najděte si zdravé způsoby, jak vybít svůj vztek
Sport, střelba na střelnici, hraní počítačových her, návštěva sportovního utkání. Existuje řada způsobů, jak nevybouřené emoce vybít zdravým způsobem. Tedy v situacích, kdy jsou naopak naštvání a energické chování výhodou. Najděte si tyto způsoby a pravidelně je praktikujte.
Zvažte pomoc profesionála
Psychoterapeut nebo osobní kouč vám mohou s problémy se vztekem hodně pomoci. Nebojte se o svých problémech promluvit s profesionálem a přijít společně s ním na způsoby, jak situaci čelit.
-mm-
A guide for cholerics: how to stay cool and take things more calmly
Some people quickly become annoyed. Stressful or conflict-filled situations may provoke strong emotions, leading to frustration, anger, or even an urge to take things out on the people around them. Excessively emotional reactions of this kind are, of course, inappropriate in particular for managers, aspiring leaders or professionals with serious career ambitions. If you know you have a short temper and want to do something about it, here are some practical tips.
Identify your triggers
Pay attention to your emotions and recognise which types of situations provoke your anger. INC.com advises that once you become aware of these moments, you should anticipate the strong emotional response they can cause. Support your emotional intelligence and be aware of what causes your reactions: only then can you deal with the situation.
Pause before responding
When something frustrates or upsets you, avoid reacting immediately. Take a break: step away for a few minutes, have a coffee, or listen to some music before responding to an email or making a decision. Giving yourself a moment to process the situation can help you respond with greater clarity and composure.
Reduce long-term stress
Angry outbursts are more common if you are under prolonged stress. To benefit both yourself and those around you, identify and address the long-term stressors that keep you in a state of chronic tension. Managing stress effectively can help reduce emotional reactivity.
Find healthy ways to release frustration
Engage in activities that allow the release of pent-up emotions in a healthy manner. Exercise, target shooting, playing video games, or attending sporting events can be great outlets. These activities offer moments where intense emotions and high energy levels can be more beneficial than disruptive. Find what works for you and do it regularly.
Consider seeking professional help
A therapist or personal coach can offer valuable guidance in managing anger issues. Do not hesitate to discuss your challenges with a professional who can help you develop strategies for handling difficult situations more effectively. Seeking help is a proactive step towards personal and professional growth.
-mm-