Vyhoření zaměstnanců je jednou z neviditelných epidemií současného pracovního prostředí. Mnozí pracovníci se snaží být neustále na příjmu a řada manažerů od svých podřízených vyžaduje neutuchající, vysoké tempo práce. To vše vytváří kulturu, která má negativní dopad nejen na efektivitu organizace, ale i na duševní pohodu a dlouhodobé kariérní vyhlídky zaměstnanců. A jsou to právě manažeři, kdo hraje klíčovou roli v předcházení těmto problémům. Jaké manažerské strategie mohou vyhoření u zaměstnanců doopravdy pomoci předejít?
Posílení vědomí o vyhoření a o jeho prevenci
Jak upozorňuje Entrepreneur.com, vyhoření bývá zákeřné. A mnohdy se u pracovníků odhalí až ve chvíli, kdy už probíhá a je pozdě. Manažeři však mohou pomoci předcházet jeho vzniku, a to pomocí dat a statistik. Pravidelně sledujte produktivitu, absenci a zapojení zaměstnanců. Využijte anonymní dotazníky nebo individuální pohovory a zjistěte, jak se zaměstnanci cítí. Když budou zaměstnanci pociťovat, že se o ně firma stará, budou více motivovaní a především nebudou mít problém začít o svých problémech mluvit, pokud nějaké nastanou.
Podpora flexibilního pracovního prostředí
K vyhoření mohou vést i rigidní pracovní procesy a striktní firemní struktura. Výzkumy i praxe ukazují, že pokud se pracovníci cítí svázaní a pod drobnohledem a nemají rozhodovací pravomoci ani určitý manévrovací prostor, snadněji spadnou do stresu nebo se dopracují až k vyhoření. Zkuste tedy pracovníkům nabídnout co možná největší flexibilitu - například možnost práce na dálku, flexibilní pracovní dobu nebo volnější režim dovolené.
Podpora duševního zdraví
Duševní zdraví jako takové se stává ve firemním prostředí čím dál silnějším tématem. A je to tak dobře. Snažte se nabídnout širokou škálu programů, od vzdělávacích materiálů až po přístup k terapeutům. Coby manažeři byste se také měli snažit jít příkladem a otevřeně o duševním zdraví, stresu, vyhoření a jiných problémech otevřeně mluvit. O to pravděpodobněji s vámi budou své případné trable včas řešit i vaši podřízení.
Podpora týmového ducha a sounáležitosti
Podporujte týmového ducha a pocit sounáležitosti. Pomocí mentoringu, týmových aktivit nebo otevřené komunikace můžete pomoci vytvořit prostředí, ve kterém se zaměstnanci cítí oporu ze strany svých kolegů. Snížíte tak u zaměstnanců riziko vyhoření a zvýšíte jejich celkovou pohodu a pocit stability.
-mm-
Four managerial strategies that help prevent employee burnout
Employee burnout is one of the invisible epidemics of today’s workplace. Many employees strive to be constantly available, while a number of managers demand an unrelenting, high-paced workload from their teams. This creates a workplace culture which negatively impacts not only organisational efficiency but also employees’ mental well-being and long-term career prospects. Managers play a crucial role in preventing these issues, so what managerial strategies can effectively help prevent employee burnout?
Strengthening awareness of burnout and its prevention
As Entrepreneur.com warns, burnout can be insidious, often becoming apparent only when it is already in progress and too late to reverse easily. However, managers can take proactive steps to prevent its onset by using data and statistics. Regularly monitor productivity, absenteeism and employee engagement. Use anonymous surveys or one-on-one interviews to assess employees’ well-being. If employees feel that the company cares about them, they will be more motivated and more likely to discuss openly any issues before they escalate.
Supporting a flexible work environment
Rigid work processes and strict corporate structures can contribute to burnout. Research and practice indicate that employees who feel micromanaged, lack decision-making power and have no room for autonomy are more prone to stress and eventual burnout. Consider offering employees as much flexibility as possible, such as remote work options, flexible hours, or a more lenient approach to time off.
Promoting mental health
Mental health is becoming an increasingly important topic at the workplace, and rightly so. Strive to provide a broad range of support programmes, from educational materials to access to professional therapists. As managers, you should also lead by example, openly discussing mental health, stress, burnout and related challenges. Such openness will encourage employees to address their concerns early on, before they escalate into serious issues.
Fostering team spirit and a sense of belonging
Encourage a strong team spirit and sense of belonging. Mentoring programmes, team-building activities and open communication can help create a workplace environment where employees feel supported by their colleagues. Strengthening these connections reduces the risk of burnout while increasing employees’ overall well-being and sense of stability.
-mm-