Vánoce se kvapem blíží, v obchodech již pomalu chystají sváteční kolekce a vy se těšíte na vaše zasloužené bonusy ze zaměstnání, které z velké části padnou na nákup dárků. Jak byste reagovali, kdyby se vaše společnost rozhodla tento rok pro menší změnu strategie a vaši odměnu připsala na charitu nebo vašim spolupracovníkům? Můžeme se jen dohadovat nad tím, jakou vlnu nevole by tato událost zvedla. Nicméně z výzkumu, který na svém webu řešil server Business 2 Community, vyplývá něco úplně jiného - vzdání se odměny ve prospěch někoho jiného vede k vyšší spokojenosti a dokonce může zlepšit také pracovní výkon!
Výzkum probíhal v několika důkazních fázích, které měly za cíl prokázat spojitost mezi pocitem štěstí, výkonností a prosociálním chováním. V prvním případě byly experimentální skupině rozdány finanční poukázky určené pro charitativní účely, zatímco kontrolní skupina neobdržela nic. Ve výsledku byl zaznamenán nárůst spokojenosti u těch, který voucher obdrželi oproti výsledkům kontrolní skupiny, jejíž spokojenost zůstala nezměněna.
Podobně proběhla i další fáze, kdy si měl jeden sportovní tým předat svůj finanční obnos se svými spoluhráči navzájem, zatímco druhý tým jej měl utratit každý sám za sebe. Velkým překvapením byl značný nárůst výkonnosti prosociálně jednajícího týmu, jehož výsledky se s každými 10 dolary darovanými spoluhráči daly propočítat až na 11% nárůst výsledného procenta. Naopak s každými 10 dolary utracenými pro vlastní potřeby klesla výkonnost o 2 %.
A jaký má tato studie dopad v korporátním prostředí? Samozřejmě i na takovou situaci se výzkum zaměřil a aplikoval stejný přístup jako v druhé fázi, a to na příkladě obchodního oddělení jedné farmaceutické společnosti. Už nás nepřekvapí nás, že dopadl se s podobně zajímavými výsledky. Při výpočtu návratnosti investic firma za každých 10 dolarů utracených individuálně obdržela pouhé 3 dolary nazpět. Kdežto u každých 10 dolarů investovaných prosociálně firma získala celých 52 dolarů v příjmech!
Z výzkumu vyplývá, že osobní bonusy pro zaměstnance vám v tomto případě prodeje nezvýší. Tato problematika tak spadá k narůstajícímu počtu důkazů, že prosociální chování přináší pozitivní výsledky pro ty, kteří se v něm angažují. Manažerům se tak do rukou dostává další nástroj zvyšování výkonnosti i spokojenosti vlastních zaměstnanců.
-bn-
Study: Do you want to feel happier? Give your bonus to your colleagues
Christmas is approaching fast, shops are slowly preparing festive collections, and you are looking forward to your well-deserved bonuses from work, which will mostly be spent on gifts. How would you react if your company decided on a minor change of strategy this year, and your bonus would be donated to charity or to your co-workers? We can only speculate on the kind of backlash this event would raise. However, research discussed on the Business 2 Community website implies something entirely different - giving up bonuses for the benefit of someone else leads to higher satisfaction, and can even improve job performance too!
The research was conducted in several phases aiming to prove a link between happiness, performance and prosocial behavior. In the first case, financial vouchers for charitable purposes were handed out to the experimental group, while the control group received nothing. The result was an increase in satisfaction among those who received a voucher, unlike the results of the control group, where satisfaction stayed unchanged.
The next phase was conducted in a similar way, when one sports team had to distribute its money among the teammates, while the other team had to spend it individually. The big surprise was a significant performance increase in the prosocially acting team, the results of which calculate that with every $10 donated to teammates, there was an 11 % percent increase in the resulting percentage. On the other hand, with every $10 spent on their own needs, performance decreased by 2%.
What is the impact of this study in the corporate environment? Of course, the research has focused on this situation, and applied the same approach as in the second phase in the example of the sales department of a pharmaceutical company. It is not surprising that it ended with similarly interesting results. When calculating the return on investment, the company got a mere $3 back for every $10 spent individually. However, for every $10 invested prosocially, the company got the entire $52 in revenue!
Research suggests that personal bonuses for employees in this case do not increase sales. This issue falls to a growing number of evidence that prosocial behavior brings positive results for those who are engaged. Thus, managers get another tool for improving the performance and satisfaction of their employees.
-bn-