Zbavte se předsudků vůči ostatním

Get rid of your prejudices

Myslíte si, že se vás to možná netýká, a dokonale si hlídáte vlastní sklon jednat zaujatě. Opravdu se vám to ale daří? Bohužel jde o zcela přirozený vývoj daný evolucí, a proto je nutné s předsudky dále pracovat a pochopit je spíše než s nimi bojovat. Právě na toto téma se nedávno zaměřil server Business Matters, který zároveň zkoumal vliv naší zaujatosti na pracovní prostředí.

Zkreslení se může projevit prakticky v jakékoliv situaci. Bohužel všichni jsme naprogramování tak, abychom podvědomě kategorizovali druhé a měli předsudky vůči určitým lidem nebo situacím. Toto nevědomé chování dokáže v jistých situacích zcela překrýt naše racionální rozhodování i logické myšlení.

Velmi často se předsudky projevují v náboru zaměstnanců, ve vedení lidí a jejich rozvoji, retenci nebo u zákaznického servisu. Důsledky jsou zřejmé. Počítáte náklady na špatný nábor a nestačíte se divit, zatímco uchazeč, který se vám na pohovoru nezdál zcela kvalitní, nyní exceluje v jiné společnosti. A to je jen jedna strana mince. Na druhé straně pak můžete čelit stagnaci ve vývoji vaší firmy, neboť čelíte předsudkům vůči novým nápadům, které možná ještě nebyly dotaženy do konce, ale rozhodně stojí za úvahu.

Zaujměte cizí postoj

Přestaňte se na svět na chvíli dívat vašima očima a pokuste se vcítit do kůže někoho jiného, třeba uchazeče na  pohovoru. Na co myslíte? Bojíte se, jak zapadnete do kolektivu? Jaký by měl být váš nadřízený? Jakmile se dokážete na moment oprostit od svého stanoviska, začnete kolem sebe vidět i doposud skryté chyby. Možná, že začnete s nápravou u sebe anebo třeba opravíte inzerát na pracovní místo, který jak jste zjistili, odrazuje například ženskou část populace nebo uchazeče nad 50 let a vy je tím fakticky diskriminujete, ač možná nevědomky. Jak tedy začít se změnou?

1. Přijměte odpovědnost za své chování a uznejte fakt, že váš názor je jen subjektivní. Dejte si za cíl být vnímavější vůči ostatním lidem a snažte se pochopit jejich východisko.

2. Máte-li pocit, že jste zaujatí vůči určité skupině lidí nebo jednotlivcům, pokuste se analyzovat důvod, proč tomu tak je. Vzpomeňte si, kdy tomu bylo poprvé, co jste toto zaujetí pocítili. Vzniklo následkem nějaké situace nebo je vázáno jen ke konkrétní osobě?

3. Zapojte se do podpory diverzity v rámci společnosti. Rovnost rozmanitých názorů a postojů je vhodnou odpovědí vůči předsudkům.

4. Sledujte a zaznamenávejte si vaše rozhodnutí a hodnocení nebo postoje během každého pracovního dne nebo v rámci projektů. Identifikujte možné skryté předsudky.

Menší společnosti a zejména tedy jejich vlastníci mají velmi silnou výhodu v řízení nevědomých předsudků oproti větším společnostem. Díky tomu dokáží vytvářet skvělou pracovní atmosféru a najímají ty nejlepší zaměstnance, protože skutečně hledají ty nejlepší. Ne pouze ty, kteří se jim zamlouvají. Rovnost a rozmanitost by tak měly být základní pilíře včleněné do firemní kultury už při zakládání firmy.

-bn-

Get rid of your prejudices

You may not think of yourself as prejudiced or that your behavior is biased, so this does not apply to you. But do you really stand for fairness? Unfortunately, prejudices could be a natural evolutionary development that we must understand and work against, rather than deny. The Business Matters website recently focused on this topic, and examined the effect of our bias on the working environment.

Biases can occur in any situation. Unfortunately, we all are programmed to subconsciously categorize people and have prejudices against certain people or situations. This unconscious biased behavior can completely override our rational decision making and logical thinking in some situations.

Very often, prejudices are reflected in hiring and retaining people, identifying and developing leaders within the company or the delivery of customer service. The implications are obvious. You pay the cost of poor recruitment decisions when you wonder why the candidate, who was not successful at the interview, now excels at another company. But this is the only one side of the coin. On the other side, your business development may stagnate, because you cannot face prejudices against new ideas that are definitely worth considering whether or not the ideas are ultimately used.

Adopt the attitude of someone else

Stop for a moment, watch the world with the eyes of the candidate, and try to put yourself in his or hers skin, at the interview. What do you think? Would you worry about how you could fit into the team? How would you get along with your boss? Once you can switch positions, you might start seeing your hidden prejudices. Maybe you will start facing your own biases. It could be the job advertisement wording discourages females or candidates over 50. In fact, you are discriminating against them, even if only subconsciously. Maybe you could begin to realize your mistakes So how to start changing?

1. Accept responsibility for your behavior and recognize the fact that your opinion is only subjective. Aim to be more sensitive to other people and try to understand their point of view.

2. If you feel that you are biased against a certain group of people or individuals, try to analyze why. Think back to the first time you felt this bias. Is it the result of a specific situation or related to a particular person?

3. Join in supporting diversity within the company. Encouraging diverse opinions and attitudes is an appropriate response to prejudice.

4. Monitor and record your attitudes, decisions and evaluations during the working day, or projects. Identify your possible hidden biases.

Smaller companies and especially entrepreneurs have found the advantages of not allowing subconscious prejudices harm their company. They do it better than most large companies. This allows them to create a diverse working atmosphere and hiring the best people for the job. Therefore, equality and diversity should be incorporated into the basic pillars of the corporate culture from the beginning.

-bn-

Article source Business Matters - website of a leading British magazine for small and medium sized companies
Read more articles from Business Matters