Rychlé změny v obchodním prostředí a narůstající přehlcení informacemi nutí organizace upravovat jejich kultury, systémy a procesy. U lídrů to znamená opustit role hrdinů směrem k „post-hrdinskému“ vůdcovskému stylu, který bude založen na intelektuální otevřenosti a spolupráci. Ukázala to studie globální poradenské společnosti Hay Group s názvem Leadership 2030.
Lídry, kteří přicházejí s hotovými řešeními, nahradí dle výsledků studie lídři, kteří budou vědět, že jejich hodnota nespočívá nutně v jejich vlastních znalostech, schopnostech a dovednostech. Budou to ti, kteří dokáží spojovat lidi a pracovat s myšlenkami druhých.
Globální trendy definující post-hrdinský vůdcovský styl zahrnují:
-
Globalizace. Rostoucí diverzita týmů a vznik globální střední třídy budou od vůdců vyžadovat propojování globálního s lokálním a řízení rizik a nestálostí z toho plynoucích.
-
Změna klimatu. Nedostatek klíčových zdrojů a rostoucí provozní náklady budou od vůdců vyžadovat schopnost vyvážit protichůdné požadavky na finanční úspěch a společenskou odpovědnost.
-
Demografické změny. Menší počet kvalifikovaných lidí bude od vůdců vyžadovat tvrdší práci za účelem získání, motivace a udržení stále diverznějších týmů.
-
Digitální životní styl. Mizející hranice mezi prací a domovem bude od vůdců vyžadovat schopnost využívat moderní technologie k podpoře spolupráce a budování transparentnějšího obchodního prostředí.
Příprava vůdců pro toto náročné globální prostředí bude znamenat stále složitější struktury talent managementu. Již samotný výběr vůdců nebude jen otázkou posuzování jejich schopností a dovedností, ale také emoční inteligence. Z hlediska rozvoje kariéry a plánování nástupnictví bude třeba větší pružnosti a podpory laterálního posunu pracovních rolí. Výsledkem má být organizace, v níž budou lídři mít více kariérních možností a firma více lídrů připravených pro různé role.
-kk-