Firmy, kde talent management zatím není součástí praxe, se opakovaně obávají motivace liniových manažerů k výběru vhodných talentů. Ve firmě musí proto být dobře komunikovány přínosy talent managementu – tedy především plánování nástupnictví, rozvoj zaměstnanců a úspora nákladů na hledání nových manažerů. Právě tato komunikace musí vycházet z postojů sponzorů talent managementu, čímž se dostáváme k úvodnímu bodu diskuze: HR oddělení je pouze facilitátorem programu, iniciátorem musí být vedení nebo majitelé firmy. Je-li tato podmínka splněna, lze dále řadové manažery motivovat navázáním výběru talentů na KPI, propojení s konkrétním projektem a jeho vedením, efektivní komunikací firemní strategie, kde je patrná budoucí potřeba určitého typu řídících pracovníků, nebo zkrátka stanovením procenta z počtu zaměstnanců, kteří by podobným programem měli projít (obvykle jde o 2-3 %).
V Hewlett-Packard se velmi osvědčuje, že se jednotlivé byznysy dívají na talenty z hlediska návratnosti investice. Platí totiž jejich školení samy – HR oddělení ho pouze zajišťuje. Byznysy si pomocí GAP analýzy určí kritéria, koho do budoucna potřebují. Jinými slovy posuzují současnou situaci ve srovnání s budoucností. Nominují svoje talenty a HR oddělení pak zajistí potřebná školení, na která si najímá zpravidla externí dodavatele.
Stejně jako na minulém HR živě se probírala i otázka, co s talenty, kteří v blízké době po ukončení programu nezískají manažerské místo. V této souvislosti byla velmi inspirující zkušenost ze společnosti Manpower: Absolventi jejich talent managementu ukončují program navržením vlastního projektu a jakousi obhajobou. Nejlepší pak dostanou šanci na skutečnou realizaci včetně personálního zajištění. Talent je za projekt odpovědný a rovnou řídí i projektový tým. To znamená, že v rámci programu talent managementu si sám vytvořil i svou novou pracovní pozici.
Akce se nesla v odborném, avšak neformálním duchu. Účastníci ocenili především možnost osobního seznámení s kolegy, kteří se věnují podobné práci v jiných firmách. Podpořilo je také ujištění, že ve své práci jdou správným směrem a mohou se dále zlepšovat díky sdílení svých zkušeností.
Další akce z cyklu HR živě proběhne v polovině roku 2012. V příštích dnech přineseme články s podrobnými výstupy z jednotlivých diskusních skupin. Fotogalerii z akce, články a výstupy z ní naleznete také na www.hrzive.cz.
-th-
Zdroj: HR živě - cyklus konferencí a workshopů k atuálním otázkám z oboru HR