Závěr diskuse zní: Personalisté by si měli uvědomit, kolik „soft“ věcí hraje v motivaci roli a měli by umět motivaci prodat manažerům jako nástroj rozvoje zaměstnanců. K tomu je třeba neustále komunikovat, ale také zachovat zdravý selský rozum a držet se hesla „keep it simple“. Manažeři by měli vědět, že mají chválit i za drobné úspěchy a být konkrétní.
A co s tím, že si zaměstnanci na benefity rychle zvykají a po určité době je již berou jako samozřejmost? Předcházet tomu lze učením manažerů, aby sledovali měnící se potřeby svých lidí a věděli, co jejich lidi demotivuje.
Motivace by se neměla opírat o benefity, ale o kulturu firmy, již při výběru zaměstnanců by se proto měla zohledňovat jejich motivovatelnost. Úkolem personalistů a jejich prostřednictvím pak manažerů je budování kultury nadšení pro práci. To znamená odměňovat ty, kteří si to zaslouží, způsobem, který preferují.
Z aktuálních manažerských modelů uplatňovaných při hledání optimálních řešení pro řízení motivace zaměstnanců se mezi diskutujícími těšily největšímu zájmu modely SCARF a Start – Stop – Continue.
Diskusní setkání HR živě proběhlo 23. února 2012 v Praze. Uspořádal je vzdělávací a poradenský portál EduCity ve spolupráci se vzdělávacími společnostmi Image Lab, FBE a vzdělávacím centrem společnosti Hewlett-Packard. V pořadí již devatenáctá akce HR živě nesla název „HR pro business II“ a dostála formátu odborné konference, na níž nemluví přenášející, ale účastníci. Připravila čtyři dopolední a čtyři odpolední diskusní bloky, v nichž spolu vždy v samostatné konferenční místnosti diskutovalo osm až deset HR manažerů na téma talent managementu, interního koučinku, motivačních systémů se zaměřením na nefinanční odměňování a nastavení HR procesů pro podporu firemní výkonnosti. Další akce z cyklu HR živě proběhne v polovině roku 2012.