Následovala debata o v současné době velmi diskutovaném HR procesu - měření spokojenosti a angažovanosti zaměstnanců. Tyto pojmy se v praxi často slučují nebo zaměňují, a proto pak není možné je efektivně měřit. Zásadní rozdíl je v tom, že spokojenost je věc subjektivní a dlouhodobá, zatímco angažovanost je spíše proaktivní záležitost. Čím více angažovaní zaměstnanci jsou, tím výkonnější je celá firma – u spokojenosti tato přímá úměra neplatí. Jakmile angažovanost ve firmě klesne pod 60 %, je třeba začít ji řešit jako problém. Měřících nástrojů je dnes i na českém trhu již dostatek, zásadní však je, aby HR vědělo, co firma potřebuje, nezaplavovala se zbytečnými nástroji a nezabředávala do přílišných detailů.
Diskutující se shodli také na tom, že žádný proces nezůstane v podobě, v níž byl implementován. S procesy se musí neustále pracovat a začít je třeba u něčeho, co jasně ukáže manažerům, že to má smysl. Proto se také nejčastěji začíná personální administrativou a náborem.
Samostatnou kapitolou diskuse bylo zapojení manažerů do HR procesů a vytváření rolí HR business partnerů. Potvrdilo se, že „HR delivery model“ tvůrce konceptu HR business partnerství Davida Ulricha má mezi personalisty velkou odezvu a podporu. Uplatnit jej však lze až poté, kdy firma již má vybudované procesy.
Diskusní setkání HR živě proběhlo 23. února 2012 v Praze. Uspořádal je vzdělávací a poradenský portál EduCity ve spolupráci se vzdělávacími společnostmi Image Lab, FBE a vzdělávacím centrem společnosti Hewlett-Packard. V pořadí již devatenáctá akce HR živě nesla název „HR pro business II“ a dostála formátu odborné konference, na níž nemluví přenášející, ale účastníci. Připravila čtyři dopolední a čtyři odpolední diskusní bloky, v nichž spolu vždy v samostatné konferenční místnosti diskutovalo osm až deset HR manažerů na téma talent managementu, interního koučinku, motivačních systémů se zaměřením na nefinanční odměňování a nastavení HR procesů pro podporu firemní výkonnosti. Další akce z cyklu HR živě proběhne v polovině roku 2012.