Pracovní kultura podporující rodiny sestává z interních postupů a zvyků, které pomáhají zaměstnancům angažovat se v rodinném životě stejně jako v pracovním. Nejčastěji se jedná o pružnou pracovní dobu a pružnost ve výběru místa výkonu práce, prostor pro péči o děti a rodiče, možnost přestávek v kariéře a celou řadu benefitů od zdravotních po vzdělávací. Aby však „family friendly“ kultura mohla skutečně fungovat a zajistit očekávanou loajalitu a výkonnost zaměstnanců, je třeba vyvarovat se následujících chyb:
-
Nejasně formulovaná vize
-
Nejasně vytyčené hranice
-
Nabídka prorodinných opatření pouze pro nejvýkonnější zaměstnance
-
Neschopnost vyhodnocovat dopad prorodinných opatření na jednotlivce a týmy
-
Nedostatečné školení manažerů
Jak tedy nabídnout zaměstnancům větší rovnováhu mezi prací a soukromím a zároveň z nich dostat ty nejlepší výkony?
-
Než zavedete jakéhokoli opatření a začnete měřit vliv vaší prorodinné kultury, definujte hranice toho, co chcete nabídnout. Zavádějte pouze takové postupy, které odpovídají modelu vaší organizace.
-
Jasně vytyčte parametry každého opatření, aby zaměstnanci věděli, jak se v příslušné situaci mají chovat.
-
Uvažujte o pružné pracovní době a pružném místu výkonu práce z širšího kontextu. Pomůže to nejen vašim zaměstnancům, ale i zákazníkům? A jak se to promítne do výše vašich nákladů?
-
Zajistěte, aby vaše politika prorodinné kultury byla stejně výhodná pro obě strany.
-
Zapojte všechny zaměstnance, nejen vybranou skupinu. To, že někdo nemá děti, ještě neznamená, že by neuvítal pružná pracovní opatření.
-kk-