Kromě oficiální pracovní smlouvy, která byla podepsána zaměstnancem a zaměstnavatelem na začátku spolupráce, existuje tzv. psychologická smlouva. Obě strany mají určitá očekávání: Zaměstnavatelé očekávají zejména vysoký výkon, loajalitu a profesionalitu. Zaměstnanci většinou očekávají jistotu pracovního místa, odpovídající finanční a nefinanční ohodnocení, zajímavou pracovní náplň a možnost profesního rozvoje. Dobrý poměr mezi očekáváními z obou stran vede ke vzájemné důvěře a zapojení zaměstnanců, nesoulad vede k nedůvěře a nezájmu zaměstnanců.
Jaké jsou typické zabijácké faktory, které ničí motivaci a výkonnost zaměstnanců?
Klasický příklad: ačkoli již v inzerátu a v popisu pracovní pozice bylo uvedeno, že zaměstnanec by měl být podnikavý a schopný rozhodovat, ve společnosti panuje nadměrná regulace a neexistuje žádná skutečná svoboda pro individuální rozhodnutí. Každá iniciativa zaměstnance je blokována vnitřními pravidly a předpisy a rozhodnutí manažera trvá věčnost - to je velmi frustrující pro motivované a aktivní zaměstnance. Nakonec se zaměstnanec vzdá a vnitřně "rezignuje", nebo opustí společnost, jakmile dostane lepší nabídku.
V mnoha společnostech panuje klima neustálé kontroly a nedůvěry. Je tam systém "reportování pro reportování", což nutí zaměstnance, aby reportovali každý drobný detail své práce a manažer chce být informován o všem. Zaměstnanci pociťují nedůvěru, a proto jsou raději pasivní a neangažovaní.
Dalším typickým „zabijáckým“ faktorem motivace zaměstnanců a jejich zapojení je nedostatek komunikace a informovanosti ze strany manažera. V mnoha firmách toto zaměstnanci považují za jeden z největších problémů, který významně snižuje motivaci.
Některé manažeři mají pocit, že čím více toho vědí oni a čím méně zaměstnanci, tím lépe pro ně, protože se pak stanou "nenahraditelnými". Obávají se sdílení znalostí a informací, protože by to mohlo, jak to oni vidí, ohrozit jejich pozici.
Jack Welch, bývalý generální ředitel společnosti GE a velmi úspěšný manažer jednou řekl, že si můžete získat důvěru tím, že jste transparentní, otevřený a že budete dodržovat své slovo. Bohužel to vypadá, že mnozí manažeři toto ignorují a nekomunikují se svými zaměstnanci otevřeným a transparentním způsobem.
Co mohou firmy udělat pro implementaci úspěšné motivační kultury, která by zvyšovala zapojení zaměstnanců a výkon?
Vše začíná skutečným vůdcovstvím v rámci celé organizace. Pokud se vedení zajímá o motivaci a umožňuje zaměstnancům využívat jejich talent a potenciál, pak zaměstnanci budou také vysoce motivováni.
Vedení by mělo praktikovat otevřenou komunikační a informační politiku a aktivně rozvíjet talent zaměstnanců. Slavný český podnikatel Tomáš Baťa kdysi řekl: "nekompetentní ředitel se žárlivě dívá kolem sebe a snaží se zbavit každého, kdo by mohl být lepší než on, kdo jej může nahradit. Kompetentní ředitel je bez dechu z toho, že hledá a rozvíjí lidí, kteří by mohli co nejdříve dělat jeho práci."
Politika odměňování a bonusů by měla být jasná, transparentní a snadno pochopitelná - žádné složité systémy, které nejsou motivující a kterým nikdo nerozumí. Udržujte své systémy odměňování a benefitů jednoduché a snadno pochopitelné, pak je zaměstnanci přijmou a budou je motivovat. Tyto systémy by se neměly zaměřovat jen na krátkodobé cíle, ale měly by zahrnovat i dlouhodobé cíle. Měly by také podpořit týmového ducha a udělejte vše pro to, aby byl každý zainteresován na úspěchu společnosti. Tomáš Baťa říkal, že jeho filozofií je to, aby se z jeho zaměstnanců stali kapitalisté. To znamená, že on chtěl, aby se podíleli na úspěchu jeho společnosti. To vede k velmi vysoké motivaci, protože zaměstnanci mají pocit, že také "vlastní" společnost, a proto se cítí zavázáni k jejímu úspěchu.
Důležitou součástí rozvoje motivační kultury ve společnosti je implementace inovativního a motivačního systému Talent Managementu. Společnost by měla určit klíčové motivační faktory svých talentů a brát je v úvahu při implementaci systému řízení talentů. Motivační faktory mohou být identifikovány např. pomocí motivačního dotazníku, který by měl být založen na následujících kategoriích: Informační management, operativní management, vedení lidí, interpersonální management a personální management. Motivační dotazník poskytuje jasný obrázek o tom, co si člověk myslí, že je důležité, aby byl či nebyl spokojen v práci.
Pokud jsou zaměstnanci vysoce motivováni ve své práci, pak se zapojují a snaží se podávat dobré výkony.
Konečně, nejdůležitější součástí implementace motivační kultury, kde lidé rádi pracují, je vytvořit prostředí důvěry a vzájemného respektu. To také znamená, že by měli manažeři zacházet se svými zaměstnanci jako s dospělými, zodpovědnými lidmi a ne jako s dětmi, které mají jen plnit rozkazy (navíc, když tyto příkazy ani nemají smysl).
Skutečné vůdcovství, což je důležitý motivační faktor, znamená, že lidé svým manažerům důvěřují a respektují je, a budou proto dělat maximum pro jejich podporu. Pro společnost je tedy velmi důležité vytvořit skutečné a inspirativní vůdcovství v celé organizaci. Tento článek bych chtěl zakončit citací od Dwighta D. Eisenhowera, bývalého amerického prezidenta, která je o vůdcovství: „Je umění přimět někoho jiného, aby dělal to, co vy chcete, a aby to dělal proto, že on chce".