Vystoupení Jany Riebové, Senior HR manažerky společnosti Samsung Electronics, přineslo zajímavou exkurzi nejen do světa technologií v HR, ale i do světa asijské firemní kultury. Právě zvládání moderních technologií a schopnost komunikace i ve výrazně odlišné firemní kultuře je podle ní to, co by měl dobrý personalista dnes zvládat. Dozvěděli jsme se, že ona sama pracuje každý den přibližně s 15 různými zdroji informací a hledá pro sebe i pro firmu cestu, jak nepropadnout diagnóze, kterou psychologové nazývají syndromem přílišného množství informací. Současnou roli personalisty ve firmě nazvala „geek coordinator“.
Informace přímo z terénu přinesl Martin Dvořák, manažer odměňování a benefitů stavební společnosti Skanska. Ve firmě, která zaměstnává především dělníky, jejichž průměrný věk je 45 let a délka setrvání ve firmě 12 let, je zavádění moderních nástrojů pro řízení lidských zdrojů skutečně velká výzva, nikoli však nereálná. Společnost například již zavedla čtečky obličejů na stavbách a chystá se přejít na plánování směn a evidování zaměstnanců prostřednictvím online aplikací. Dále chce jít cestou vytvoření nového HR modulu a především osvěty zaměstnanců v oblasti IT.
Je nám deset a baví nás internet!
Odpolední část konference již patřila pořádající společnosti Ivitera a největšímu českému vzdělávacímu portálu EduCity, který právě oslavuje deset let své existence. Obchodní a marketingový ředitel Ivitery Michal Kankrlík shrnul hlavní trendy ve vývoji internetu v České republice a možnosti, které zde do budoucnosti vidí pro HR a firemní vzdělávání. Představil například sociální síť TalentLink a online sebevzdělávací projekt Selflearning, který funguje na principu monitoringu stovek předních internetových zdrojů z oblasti osobního i profesního rozvoje. Pro vzdělávání svých zaměstnanců jej využívají společnosti ČEZ, RWE, VZP nebo Komerční banka.
Následovalo vystoupení vedoucího vývoje webových aplikací Ivitery Tomáše Dvořáka na téma jak funguje internet, aniž by si to uživatelé vůbec uvědomovali. Velký úspěch sklidila praktická ukázka způsobů, jak na internetu odhalit konkurenci, která si myslí, že se před vámi dobře maskuje, nebo reálný ceník s překvapivě levnými položkami za objednání hackerských útoků.
Manažeři projektu EduCity Luboš Harant a Tomáš Pospíchal shrnuli, co se za 10 let změnilo a kam směřuje vývoj využívání internetu v oblasti firemního vzdělávání. Dozvěděli jsme se, jak funguje propojení personalistů s trhem se vzděláváním prostřednictví EduCity a internetu obecně a že lidé se budou rozvíjet a vzdělávat i dále, měnit se bude jen „jak“ a v „čem“. Zástupce vzdělávacích společností zajímalo, jaký je v současné době nejefektivnější způsob propagace vzdělávacích služeb na internetu. Manažeři EduCity se shodli na tom, že jako neúspěšnější se jeví aktivní, cílená a dlouhodobá komunikace prostřednictvím oborových portálů, jako je např. HR News a oborově zaměřených diskusních skupin, například na sociální síti LinkedIn.
Konference se nesla v příjemném neformálním duchu a byla zakončena diskusí u narozeninového dortu, který rozkrojil předseda představenstva Ivitery Pavel Hofman. Všichni účastníci dostali členské kartičky Klubu EduCity, který právě spustil program odměn pro uživatele portálu.
Kompletní fotogalerii z konference a prezentace jednotlivých mluvčích naleznete na www.hrzive.cz. Dále sledujte HR News. Pro ty z vás, kteří se akce nezúčastnili, připravujeme webinář, který zveřejníme do 14 dnů.