Zhodnotím-li vývoj z pohledu Image Lab s.r.o., podařilo se nám zvládnout první krizové období velmi dobře. Velkou roli u nás hrály projekty, které měly dlouhodobější charakter. Zaznamenali jsme pokles růstu tržeb až ve druhém pololetí roku 2009 a na začátku roku 2010. Pak přišel mimořádný rok 2011. Tento rok byl mimořádný v tom, že firmy chtěly a potřebovaly řešit dva roky odkládané potřeby v oblasti rozvoje svých zaměstnanců. Zároveň se na trhu v dosud nebývalém rozsahu realizovalo firemní vzdělávání za hrazené z dotačních programů ESF.
Image Labu se tehdy podařilo využít spoustu příležitostí nejenom z ESF. Naším klíčovým faktorem úspěchu je schopnost vytvářet rozvojové programy přímo na míru a podle potřeb zákazníků. Samozřejmostí je obsazení realizace kvalitními odborníky z řad našich interních zaměstnanců i externích spolupracovníků.
Pro nás bylo mnohem závažnější druhé období poklesu, jsme pocítili v letech 2013 a 2014. Museli jsme více úsilí směřovat do obchodních aktivit a snížit náklady.
Firmy pozastavily přípravu a realizaci rozsáhlejších nebo dlouhodobých firemních tréninkových projektů. Většina velkých firem výrazně omezila investice do rozvojových programů pro zaměstnance, objem realizovaných firemních „katalogových kurzů“ významně poklesl. Váha nízké ceny, jako rozhodujícího nákupního kritéria stoupla, a proto mají v kapacitně nenáročných projektech větší šance OSVČ. Pokles poptávky vedl k výraznému poklesu cen za vzdělávací a poradenské služby.
Další věcí, kterou je třeba si uvědomit, je fakt, že v době škrcení rozpočtů společnosti příliš nevytvářely vlastní vzdělávací programy, ale naopak více vysílaly své zaměstnance na otevřené kurzy externích agentur. Někteří firemní zákazníci stále odkládají své rozvojové potřeby, protože čekají na další vlnu dotací z evropských fondů.
Společnosti se naučily zefektivňovat a pochopily, že schopný živnostník může zvládnout realizovat projekty, které nevyžadují větší kapacitu za velmi nízkou cenu. Firmy raději posílaly jednotlivé zaměstnance na veřejné kurzy, než aby investovaly do interních rozvojových programů.
U firemních tréninků je otázkou, jaká může být kvalita, efektivita a rozsah poskytovaných služeb za zveřejněné vysoutěžené ceny z výběrových řízení. Jak jsou do přípravy a realizace zapojeni nadřízení účastníků, jaká je provázanost s rozvojovými plány, je zajištěn přenos poznatků do praxe, jak se pracuje s výstupy, jak se fixují dovednosti v mezidobí, jaký je organizační servis…?
Novým trendem je, že se firmy stále více zajímají o motivační klima uvnitř společnosti mezi vlastními zaměstnanci. Je to logické. Období, kterým zaměstnanci (ti, kteří ve firmě zůstali) prošli, na ně mělo zásadní dopady. Navíc v současnosti trh práce hlásí, že nejsou lidé, požadavky pracovníků náboru nejsou naplňovány, a je proto potřeba rozpoznat a pečovat o klíčové zaměstnance.
Dalšími aktuálními tématy jsou dobře nastavený talent management a kultivace firemní kultury. To přitahuje kvalitní zaměstnance, to jsou konkurenční výhody, o které firmy působící v České republice aktuálně usilují.