Kromě individuálních sezení se osvědčují také pravidelná skupinová setkání, na kterých se reflektují postupné změny ve vzájemné interakci účastníků. Taková setkání mohou mít i formu pracovních workshopů řešících společné úkoly.
Dalším krokem je výběr kouče. U větších projektů dobře funguje práce koučovského tandemu muže a ženy. V závislosti na zaměření projektu je výhodné, je-li v páru zastoupena jak schopnost poskytnout mentoring manažerských dovedností, tak i schopnost pomoci v oblasti psychoterapeutické.
Kouč by tedy měl mít psychoterapeutický výcvik, stejně jako vydatné znalosti firemního managementu, obchodu, rozvoje lidských zdrojů a podobně. Charismatické osobnosti, dobře vybrané na míru firemní kultuře a hodnotám, potom snáze vzbuzující potřebnou důvěru.
Velmi pečlivě se musí vymezit požadavky, závazky a vzájemné fungování vztahu kouč-koučovaný-firma, nastavit limity a etické normy. Tím zjednoduší veškeré rozhodování v průběhu samotného projektu. Dobrým opatřením je pro jistotu do kontraktu vložit mechanismus zvládání nepředvídaných situací a pružný způsob změny cílů kontraktu v případě potřeby.
Koučování je v rozvoji managementu velmi efektivním nástrojem, který dokáže v relativně krátké době posunout jednotlivce a zároveň vyladit interakce ve skupině. Každý nástroj je ale účinný jen do té míry, jak zručný je jeho uživatel a jak vhodný a tvárný je „materiál“.
-ds-
Article source Spráce.cz - VolnáMísta.cz - nabídka práce a poradna pro personalisty