Mileniálové se připravují na to, že poběží kariérní ultramaraton. Více než polovina z nich očekává, že bude pracovat ještě potom, kdy dosáhnou věku 65 let. Dvacet sedm procent předpokládá, že bude pracovat ještě po sedmdesátce a 12 % říká, že bude patrně pracovat až do smrti. V Japonsku je to více než třetina.
Mileniálové pracují déle a tvrději než předchozí generace. Osmdesát čtyři procent mileniálů plánuje pracovní pauzu na dobu delší než 4 týdny. Ačkoli ženy nejčastěji plánují pauzu v zaměstnání za účelem péče o děti, starší příbuzné apod., delší volno za účelem odpočinku, je prioritou mužů i žen zhruba ve stejné míře.
Mileniálové vítají, když mají možnosti využívat alternativní způsoby práce. I když dnes téměř tři čtvrtiny mileniálů pracují na plný úvazek, více než polovina říká, že je otevřena novým způsobům práce v budoucnu, jako je práce na volné noze, v krátkodobém angažmá nebo s několika zaměstnáními zároveň. 34 % uvažuje o vlastním podnikání.
Mileniálové jsou ochotni investovat svůj čas a peníze do dalšího vzdělávání. Konkrétně to uvádí devadesát tři procent mileniálů. Zpráva zdůrazňuje pozitivní korelaci mezi úspěchem lidí v kariéře – být lépe vzdělán, lépe připraven na zaměstnání a lépe placen – a jejich „učenlivostí“ nebo zájmu se učit.
„Většina zaměstnavatelů napříč ekonomikou tvrdí, že nemůže najít dostatek lidí s vhodným profilem. Je proto nevyhnutelné, aby zaměstnavatelé mnohem více naslouchali, co současná a budoucí generace na trhu práce hledá. Firmy musí být mnohem kreativnější a nemohou si jednoduše dovolit nebýt pro mileniály přitažlivými,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.
„Mileniálové se chtějí posouvat, ale to nemusí nutně znamenat povýšení. Jsou zvyklí na rychlejší vývoj světa a chtějí rozmanitou kariéru, která rychleji postupuje vpřed. Jsou si vědomi toho, že musejí své dovednosti a schopnosti pravidelně zdokonalovat, aby zůstávali zaměstnatelnými po celý pracovní život. Dokonce věnují svůj čas i své peníze tomu, aby to dokázali. Zaměstnavatelé musí najít nové způsoby, jak zaměstnance tímto způsobem motivovat, jako např. zajistit každému osobní rozvoj v zaměstnání podle jeho představ a pomoci lidem získávat zkušenosti v organizaci. Důležité je si uvědomit, že to co funguje u mileniálů, funguje i u zbytku pracovní síly."
ManpowerGroup provedla ve spolupráci s konzultační firmou Reputation Leaders kvantitativní globální studii 19 000 pracujících mileniálů a 1 500 náborových manažerů v 25 zemích. Mileniálové byly identifikováni jako ti, kteří se narodili v období mezi lety 1980–1996, tedy lidé ve věku 20–35 let. Práce v terénu probíhaly v období únor až duben 2016.
Jde o první z řady průzkumů ManpowerGroup v tomto roce, která je zaměřena na mileniály na trhu práce. Další zpráva se bude zabývat novými přístupy k řízení mileniálů.