V zajímavém článku na serveru Harvard Business Review se touto otázkou zabýval Tomas Chamorro-Premuzic – profesor organizační psychologie na University College London a ředitel společnosti Hogan Assessment Systems. Předložil následující vědecky podložená fakta o talentu.
Malá skupina talentovaných dokáže velké věci
I když je jich ve firmě jen hrstka, skutečně talentovaní jedinci stojí za 80 až 98 procenty výkonu celé firmy. Jsou zásadními tahouny úspěchu a firmy dosáhnou vyšší návratnosti investic, když investují do hledání talentů než do snahy zvýšit produktivitu průměrné většiny pracovníků.
Talent lze snadno měřit
Věda se zabývá odhalováním talentu už více než sto let. Existuje řada spolehlivých metod, které měří talent a zároveň předvídají jeho další rozvoj. Firmy nemusejí vyvíjet žádné vlastní nové metody pro své potřeby.
Motivace je součástí talentu
Na motivaci většinou nahlížíme tak, že ji lze ovládat úsilím. Skutečnost je však taková, že motivace je z poloviny dána geneticky a dále utvářena vlivem prostředí ve velmi raném dětství. Z větší části je tedy součástí talentu. Změnit například líného člověka bez ambicí ve snaživého a soutěživého jedince, je velmi obtížné.
„Na talentu záleží stejně nebo dokonce více, než si lidé myslí. Pravděpodobně je více podceňován než přeceňován. Jediný aspekt talentu, který je přeceňován, se týká toho, jak lidé hodnotí svůj vlastní talent – většina lidí není tak talentovaná, jak si myslí, zvlášť když nemají žádný talent,“ uzavírá Tomas Chamorro-Premuzic.
-kk-