Pracovat s takovým kolegou je na zbláznění. Pokud je extravert, má vysoký intelekt a k tomu dobře zná svou profesi, je to přesně ten typ zaměstnance, který nás stále „challenguje“, něco vymýšlí, chce změny. Všechny úkony jsou pro něj pomalé nebo zbytečně „zprocesované“, málokdy se s kolegy shodne.
Mozek, který je nastavený na ŘÁD, hledá efektivní a rychlá řešení vedoucí k cíli. Preferuje již vyzkoušené cesty, které případně vylepšuje.
V profesní oblasti nazýváme takového pracovníka „adaptor“.
Pracovat s takovým kolegou je na zbláznění. Pokud je extravert, má vysoký intelekt a k tomu zná dobře svou profesi, tak je to přesně ten typ zaměstnance, který chce posouvat procesy, dbá na dodržování postupů a nutí k tomu celé své okolí, nechce změny, protože vše dobře funguje, je rychle hotový se svou prací a chce další vylepšování.
Chtějí pracovníky, kteří se umí soustředit, kteří podávají standardně vysoký výkon, jsou efektivní, dotahují do konce svou práci - tedy ŘAD; ale zároveň jsou kreativní, mají i neobvyklé nápady, reagují pružně na změny – tedy CHAOS. Neboli ideální kombinaci „dva v jednom“.
A tady se ukazuje, že ne všechno dohromady je zcela možné.
Dnes víme, že je rozdíl mezi extraverty a introverty; umíme s oběma typy efektivně pracovat a využívat jejich kvality. Umíme se při výběrech nových spolupracovníků zaměřit na tuto dimenzi.
Stejně tak jsou rozdílní inovátoři a adaptoři ve stylu řešení problémů. Není lepší nebo horší, ale ke každé situaci či vzniklému problému se více hodí jeden, nebo druhý. Pokud si nevyjasníme, v čem jsou rozdílní a co přesně potřebujeme na dané pozici nebo v daném týmu, můžeme si připravit hodně zklamání, rozporů a nesouladů.
Rozdíly mezi inovátory a adaptory z hlediska spolupráce a způsoby, jak mohou lépe spolupracovat, si popíšeme v druhé části článku.