Obsah může mít podobu textu, obrazu, zvuku, animace, videa, a dalších. Zahrnuje v sobě mnoho dílčích aktivit, které jsou chronologicky řazeny tak, aby tvořily ucelený vzdělávací systém. Probíhá bez nutnosti přítomnosti lektora a je založen na vysoké míře vnitřní motivace studenta.
Při e-learningové výuce jsou zapojeny téměř všechny smysly. Student se učí v cizím jazyce číst, psát, mluvit a porozumět. Každá lekce se sestává z gramatiky a nových slovíček, které se procvičují tak dlouho, jak je potřeba.
Velmi významnou roli v této výukové metodě tvoří vizualizace, neboť většina studentů si pamatuje „očima“. Rozvíjí se zde studentova kreativita a podporuje se samostatné učení.
Celý kurz by měl být individuální. Každý student si volí kurz dle své aktuální jazykové úrovně a studuje v tempu, které vyhovuje jeho časovým možnostem. Již při 20 minutách výuky denně je zachována kontinuita a pokrok ve studiu.
Systém výuky by měl být přehledný a vést studenta probíraným učivem velmi intuitivně a motivačně. Chybět by neměla ani zpětná vazba - jak průběžná, tak na konci celého kurzu. Student tak získá přesné informace o svých pokrocích ve studiu i o výsledcích průběžných a závěrečných testů.
Tyto výsledky by student měl mít k dispozici on-line, ve formě graficky zpracovaných reportů. Výstupem z kurzu by pak měl být certifikát, dokládající studentovu aktuální jazykovou úroveň dle Společného evropského referenčního rámce (SERR).
Nicméně, výuka online má i několik silných argumentů – proč ne.
Oproti prezenční formě studia je u e-learningu zapotřebí vysoká míra sebereflexe, zodpovědnosti a dostatek vnitřní motivace.
Nejlepších úspěchů a pokroku je při studiu cizích jazyků dosahováno vysokou intenzitou a pravidelností výuky. Je tedy vhodné procházet jazykovými lekcemi pravidelně bez větších časových odstupů.
Student studuje sám a ne každému to vyhovuje. Může kdykoli prohlížeč zavřít, takže u málo disciplinovaných studentů to nebude nést očekávaný efekt.
Ruku na srdce, kdo disponuje takovou sebedisciplínou, aby si denně, byť jen na 20 minut, otevřel angličtinu a ve volném čase studoval. Jistě z výše zmíněného cítíte, že to už tady jednou bylo. Boom učebnic pro samouky máme za sebou a máte pravdu, že si jsou tyto dvě formy v lecčems podobné.
Dle našich zkušeností pak velmi dobře funguje model kombinování, tzv. blended learning. Ten si představíme v dalším článku.
Popíšeme také, jak uvést tento model do praxe ve firmě a podle čeho vybírat jazykové kurzy.