lerová.
Nejsilnější náborové aktivity pozorujeme u velkých společností nad 250 zaměstnanců, kde 29 % předpokládá nárůst a 2 % pokles počtu zaměstnanců. Čistý index trhu práce je tedy +27 %.
Střední podniky předpovídají náborové plány s Indexem +12 % a malé podniky +5 %. Zaměstnavatelé v mikropodnicích hlásí mírný pokles s Indexem -1 %.
Zaměstnavatelé ve čtyřech z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové prostředí předpovídají zaměstnavatelé v odvětví Ubytování a stravování s Čistým indexem trhu práce +7 %.
Další nárůst počtu pracovních sil očekávají zaměstnavatelé v odvětví Velkoobchod a maloobchod s Indexem +5 % a Stavebnictví +2 %.
Oproti tomu zaměstnavatelé v pěti odvětvích hlásí pokles počtu pracovních sil. Největší pokles očekávají zaměstnavatelé v odvětví Zpracovatelský průmysl s Indexem -8 % a Těžba nerostných surovin -3 %.
Zaměstnavatelé v Praze očekávají nárůst počtu pracovních sil, Čistý index trhu práce má hodnotu +5 %. Na Moravě hodnota stagnuje a zaměstnavatelé v Čechách hlásí nejisté náborové prostředí s Indexem -2 %.
V porovnání s předchozím čtvrtletím je Index v Praze o 2 procentní body silnější a v Čechách o dva procentní body slabší. Na Moravě poklesl o 7 %.
Výsledky průzkumu pro čtvrté čtvrtletí jsou většinou pozitivní a zaměstnavatelé ve 42 ze 43 zemí očekávají různou míru nárůstu počtu pracovních sil. Pouze zaměstnavatelé ve Švýcarsku hlásí utlumený trh práce.
Poprvé od 2. čtvrtletí 2008 a následné globální krize není Index ani v jedné ze 43 sledovaných zemí a oblastí negativní.
Ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé ve 23 ze 43 zemí a oblastí očekávají posílení náborových plánů, v 13 snižování a v sedmi beze změny.
Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se náborové prostředí zlepšilo v 25 ze 43 zemí a oblastí, oslabilo v 15 a zůstalo beze změny ve třech.
Nejsilnější Index z globálního hlediska hlásí Japonsko, Tchaj-wan, Kostarika, Indie a Maďarsko. Nejslabší předpověď přichází ze Švýcarska, Brazílie a České republiky.
Další výsledky průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce budou zveřejněny 12. prosince 2017.
Průzkum se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Česká republika je jednou ze 43 zemí a oblastí, ve kterých průzkum probíhá.
Průzkum probíhá již více než 50 let a za tuto dobu se stal jedním z nejdůvěryhodnějších průzkumů náborové aktivity na světě. Je založen na dotazování více než 59 000 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru napříč 43 zeměmi a je považován za vysoce důvěryhodný ekonomický indikátor.