Stručně řečeno je personální ředitel prostředníkem mezi zaměstnanci a vedením firmy. Hraje klíčovou roli v přeměně HR z nákladového střediska na funkci schopnou generovat zisk. Pokud byste tuto roli jednou rádi zastávali, zaměřte se na rozvoj následujících znalostí a dovedností, na které upozornil server Recruiter.com.
1. Obchod a finance
Personální šéf musí být schopen chápat, jak nejlépe využít lidský kapitál pro účely konkrétního byznysu. Je třeba znát nejen potřeby zaměstnanců, ale i cíle a předpoklady celkového úspěchu firmy. Zde se bez čísel neobejdete.
2. Strategické uvažování
Sem patří schopnost vnímat chod firmy z širší perspektivy – určovat aktuální priority, ale zároveň nezapomínat na plánování do budoucna. Personální šéf by ve svém strategickém přístupu měl jít příkladem především v oblasti náboru nových pracovníků, plánování nástupnictví, expanze firmy či rozvoje produktů.
3. Leadership
Bez prokazatelných zkušeností s leadershipem se do vedení firmy dostanete jen těžko. Budete potřebovat respekt ostatních členů vedení pro svou profesionalitu a schopnost podpořit firemní cíle a kulturu.
4. Emoční inteligence
Personální šéf musí mít za sebou nespočet případů řešení osobních a organizačních záležitostí souvisejících se zaměstnanci. To vyžaduje silné komunikační dovednosti a vysokou míru emoční inteligence.
5. Data
Moderní HR si uvědomuje zásadní roli sběru a analýzy dat za účelem lepšího rozhodování o otázkách náboru a řízení zaměstnanců. Personální šéf musí rozumět tomu, jak data shromažďování v oddělení HR souvisejí s cíli firmy.
6. Změny
Většina pozic ve vedení firmy má na starosti zavádění změn. Úkolem personálního ředitele je navíc komunikace změn směrem k celé organizaci. To znamená schopnost čelit odporu, překonávat překážky a získat si podporu zaměstnanců pro prosazované změny.
-kk-