A naopak zaměstnavatel by měl mít zájem kontinuálně získávat zpětnou vazbu od zaměstnanců a pracovníků HR, co je na pracovišti motivujícím prvkem a neřídit se pouze tím, co je momentální firemní trend.
Firemní kultura nepodporuje rozvoj zdravého sebevědomí a sebedůvěry. Na pracovišti může probíhat velice inteligentní šikana, která nemusí být po dlouhou dobu zaznamenána manažerem ani pracovníkem HR. Dokonce jsou i případy, kdy se šikany dopouštěl samotný HR pracovník, aniž by měl o tom zaměstnavatel ponětí. Emocionální strádání koncentraci jistě neposílí.
V pracovním prostředí je řada zevních rušivých faktorů – např. kanceláře typu open space, které jsou vhodné pouze pro některá zaměstnání, zaměstnance či pracovní aktivitu. Také neustálý pohyb spolupracovníků v okolí pracovního místa, jako je tomu např. u průchozích kanceláří nebo skleněných dělících stěn bez závěsů nebo žaluzií, je značným rušivým elementem koncentrace. Naše periferní vidění registruje jakýkoli pohyb v úhlu cca 90 stupňů kolem nás.
Zaměstnanci procházejí různými školeními, ale neosvojili si základní pravidla práce mozku, mysli a paměti. To je jako stavět dům se špatným základem. Nevědí, jak si vytvořit optimální podmínky pro plnou koncentraci a mají omezené znalosti v oblasti emoční inteligence, např. jak posilovat svou odolnost vůči stresorům, vědět, proč se nedokážu motivovat anebo proč se za jistých okolností chovám právě tak a ne jinak.