Ne všechno, co si přečte HR pracovník v životopisu, je vždy pravdivé. Někteří jedinci doslova kopírují a vkládají informace z jiných CV, které našli někde na webových stránkách. Jiní zas přikládají falešné certifikáty nebo zkreslují jejich úspěchy a dovednosti, aby oni sami vypadali mnohem více atraktivně, než tomu tak doopravdy je.
Důvěryhodné informace získáte hlavně od někoho, koho znáte, a kdo vám daného uchazeče doporučil. Proč? Každý rozumný člověk nebude o svém známém referovat nepravdivě, protože by to mohlo mít negativní dopad na jeho vlastní image i kariéru.
Totéž platí i naopak - ne všechno, co si o společnosti a jejích pracovních příležitostech přečtete, je vždy pravdivé. Proto se o firemní kultuře nebo zaměstnancích dozvíte nejvíce, pokud v daném podniku pracuje někdo, koho znáte.
Získání přístupu k informacím je obvykle spojeno s náklady. Mohou jimi být buď peníze nebo čas. Některé náklady na vyhledávání a prověření zahrnují také vytvoření inzerátu, přezkoumání, výběr žádostí. Jiné náklady vznikají z důvodu nesprávného poskytnutí informací. Čím déle firma hledá, tím vyšší budou náklady. Stejně tak - čím déle hledá uchazeč, tím vyšší budou jeho náklady. Takže, můžou v tomto případě sociální sítí pomoci? Jak?
Vzhledem k vysokým nákladům a časově náročnému sběru informací dávají společnosti na trhu práce přednost sociálním sítím. Lze je využít jako formu hledání a jako náborovou strategii. Různé studie dospěly k závěru, že sociální sítě - online i offline - mohou:
Proč? Sociální sítě se proměňují v jakýsi filtr, který snižuje množství informací na zvládnutelnou úroveň, na které je opět možné učinit pevné rozhodnutí. Sociální sítě navíc pomáhají získat neformální, doplňkové, důvěryhodné a podrobné informace, které byste nezískali prostřednictvím formální a tradiční náborové strategie.
Využijte sílu sociálních sítí, především LinkedIn, abyste našli svou vysněnou práci. Vystupte z davu, ukažte, jak jste kreativní, odhodlaní, nebojácní a jiní. Jen vy rozhodujete o tom, jak zapůsobíte nebo jako moc expresivní budete. Mnoho lidí může říct, že jsou introverti. To ale vůbec nevadí. Nemusíte být extrovert, abyste byli kreativní nebo zajímaví.
Nejlepší způsob, jak začít, je uspořádat si základní pravidla v rámci své osobní značky:
Je to snazší, než by se mohlo stát. Tak proč s tím nezačít ještě dnes?
-bp-
Zdroj: LinkedIn - největší světová profesní sociální síť