„Uvnitř karavanu se mohou účastníci podívat na to, jak umělá inteligence pomáhá zlepšovat nábor nových zaměstnanců, a to jak z pohledu kandidáta, tak z pohledu firmy," popsal Pavel Barták, obchodní zástupce SAP SuccessFactors.
Téma karavanu bylo zaměřeno na vylepšení procedury nástupu nového zaměstnance – tzv. onboarding. Ukazuje se, že si dnes spousta lidí rozmyslí nástup prvního dne do práce, až po podpisu všech potřebných smluv. Podobně ani zkušební doba už není primárně o názoru zaměstnavatele, ale rozmýšlí se především zaměstnanec. Součástí karavanu byly také HR analytiky a ukázka Digital Boardroom, pohledu pro top management společnosti.
„Naší zkušeností je, že v HR bývá v českých firmách nejzaostalejší informační systém. Kdyby bylo elektronické bankovnictví nebo obchodní portál ve stejném stavu jako HR, tak firmy zcela jistě zkrachují,“ řekl Pavel Barták.
Firmám by mělo jít především o to, aby měly všechna data uložena na jednom místě. Ovládání lidského kapitálu musí být intuitivní, srozumitelné a lehce řízené. To by měl být odrazový můstek pro další inovace.
Největší výzvou dnes není to, jak se s digitalizací vypořádat. Moderní technologie totiž neberou lidem práci, naopak přinášejí pokrok a upravují či vytvářejí nové pozice. „Klíčem je zaměřit se na propast mezi tím, co si myslí zaměstnanec, a tím, co zaměstnavatel. Společnosti se musí naučit tyto rozpory rozeznat a umět se k nim postavit. Klíčovou roli přitom hrají tzv. moments that matters, kdy se ptáme zaměstnance na jeho pocity v důležitém okamžiku – ne jednou za půlrok. To jsou individuální momenty, které mají význam. Jejich sběr nám usnadní mít spokojené zaměstnance,“ shrnul Barták.