Počet pracovních nabídek v herním průmyslu oproti roku 2018 tisícinásobně vyrostl, téměř desetkrát vyšší je i zájem kandidátů

Po dlouhém období nízké nabídky pracovních pozic v oblasti herního průmyslu v České republice poukazují nová data na radikální obrat v této oblasti - markantně narůstá zájem o vývoj a videoherní průmysl jako takový. Od roku 2018, kdy bylo na jednu pracovní nabídku v průměru až 54 kandidátů, se čísla v roce 2021 zvedla na 130 pracovních nabídek s průměrným zájmem sedm kandidátů na jednu nabídku. Jde tedy o skok v řádu stovek procent během několika málo let, což poukazuje na vzrůstající zájem o zábavní průmysl, konkrétně o obor vývoje a technologií. Nejenže jsou v nabídce desítky různorodých pozic, ale viditelně narostl i počet uchazečů. Situaci pomáhá také mnohem větší počet velkých projektů se světovým vlivem, které v českých studiích vznikají.

Illustration

‚‚O herní průmysl je dnes obrovský zájem a dávno už to není okrajové téma. Technologičtí giganti jako Microsoft a Sony se začínají stále více angažovat na herním poli, což dokládají i nedávné miliardové akvizice studií Activision Blizzard a Bungie. Vznikají tak další sféry herního byznysu a za poslední čtyři roky evidujeme skokově narůstající čísla. A to jak ze strany nabídek herních firem, tak počtu uchazečů o pracovní pozice. V některých ohledech rovnou několikanásobné. Studia posilují především v oblasti programátorů a backendu, mezi uchazeči převládá zájem o marketing a jednotlivá vývojářská oddělení,’’ komentuje statistiky Filip Mikschik, zakladatel portálu StartupJobs.

Pandemie jako raketový pohon herního průmyslu

Největší vzrůst popularity dnes zažívají především studia se zaměřením na mobilní herní průmysl, který dle nejnovějších světových statistik analytické společnosti NewZoo vygeneroval roční tržby přesahující 93 miliard dolarů. To je více, než dokázal akumulovat konzolový a PC herní trh dohromady, kde se podařilo dosáhnout na metu 86 miliard dolarů. Největší zájem uchazečů tak dnes míří právě směrem k mobilnímu trhu. Také nabídky práce v tomto odvětví tomu nasvědčují.

Malá studia, velké benefity

V Česku aktivně najímají nezávislá indie studia jako Grip Digital či TinySoft, jejichž projekty odráží současný pohyb herního trhu směrem k mobilnímu odvětví. Největší poptávka je po zkušených programátorech, game designerech a graficích. Studia na oplátku nabízí lákavé benefity pro své zaměstnance, jako je šestihodinová pracovní doba, možnost pracovat na vlastních projektech i bohatý plán dalšího vzdělávání v průmyslu. To se moc neliší od jiných technologických průmyslů, kde lze tu sledovat velmi podobné zájmy.