10 klíčových dovedností pro budoucnost:
Analytické a kritické myšlení
Schopnost komplexního řešení problémů a rozhodování
Digitální kompetence
Kreativita a inovační dovednosti
Schopnost sebeřízení a organizovanost
Komunikační dovednosti
Emoční inteligence a interpersonální dovednosti
Leadership kompetence a správné řízení lidí
(Kognitivní) flexibilita a odolnost vůči stresu
Agilita a schopnost aktivního učení
S transformujícím se světem byznysu lze očekávat i měnící se nároky na klíčové dovednosti v oblasti leadershipu. Manažeři, kteří pouze delegují úkoly a sledují jejich plnění, budou v budoucnu nahrazeni chytrými technologiemi a aplikacemi. Naopak skuteční lídři, kteří dovedou inspirovat, vést transdisciplinární a multikulturní týmy, podporovat kulturu inkluze a rozvíjet vztahy na pracovišti, si budou schopni udržet talenty v týmu, maximalizovat jejich produktivitu a dosahovat kýžených výsledků.
V neposlední řadě budou muset být lidé vzhledem k rychlosti probíhajících změn na pracovišti v budoucnosti více agilní a schopni rychle se adaptovat na měnící se pracovní prostředí a související očekávání. S tím jde ruku v ruce i ochota aktivně se učit a neustále se zdokonalovat ve svých dovednostech.
Existuje několik hlavních důvodů, proč je z pohledu zaměstnanců důležité zaměřit se na rozvoj svých dovedností, které budou relevantní a ceněné v méně nebo více vzdálené budoucnosti. Za prvé jsou zaměstnanci nuceni reagovat na rychle se rozvíjející technologické inovace a přizpůsobovat se neustále se měnícímu charakteru práce. V důsledku nové dělby práce mezi lidmi, stroji a algoritmy budou muset hledat svou komparativní výhodu oproti funkcionalitě automatizovaných systémů a inteligentních aplikací. Za druhé jim zvyšování kvalifikace (upskilling) nebo rekvalifikace (reskilling) umožní adaptovat se na případné změny na pracovišti a uspět v různých kontextech. A v neposlední řadě si díky osvojení klíčových „kompetencí budoucnosti“ zvyšují svou hodnotu na trhu, což přispívá ke zlepšení jejich kariérních vyhlídek.
Stejně tak zaměstnavatelé by měli mít zájem na tom, aby byli schopni vybavit své zaměstnance dovednostmi, které budou v budoucnu potřebovat. A HR je zde od toho, aby v tomto procesu poskytlo pomocnou ruku. V první řadě je nutné sledovat trendy, co nejpřesněji vymezit kompetence pro jednotlivé pracovní pozice a správně nastavit očekávání v náborovém procesu. Následovat by mělo vytvoření takového pracovního prostředí, které podporuje celoživotní vzdělávání a rozvoj. A právě technologické inovace, které tak zásadně mění charakter práce a pracovišť, mohou být nástrojem ke školení potřebných dovedností a společnosti by je měly pro tyto účely využívat. Zároveň je nutné nezapomínat na přizpůsobování vzdělávání osobním potřebám zaměstnanců. Vytváření individuálních plánů rozvoje pro každého zaměstnance povede nejen k efektivnějšímu využití potenciálu pracovní síly, ale i k větší spokojenosti na pracovišti, která má prokazatelně pozitivní dopady na byznys.
Ačkoliv různé typy práce budou i nadále vyžadovat různý soubor specifických dovedností, lze očekávat, že v budoucnu poroste poptávka po takových kompetencích, ve kterých lidé ještě stále předčí počítače a roboty, což jsou převážně sociální, emocionální a vyšší kognitivní dovednosti. Proto bude pro všechny zaměstnance a zaměstnavatele zásadní držet krok s měnícími se technologiemi, ale zároveň nezapomínat ani na rozvoj takzvaných „měkkých dovedností“ (soft skills), jako je schopnost efektivní komunikace, kritického myšlení, práce v týmu nebo empatie.