Z našeho průzkumu vyplývá, že pouze 17 % dotázaných firem začalo využívat umělou inteligenci v personalistice, 37 % se jí pak do budoucna věnovat vůbec neplánuje. Podle údajů z Eurostatu využívalo v roce 2021 nástroje umělé inteligence v Česku pouze zhruba 1 % podniků. Česká republika tedy v oblasti využití umělé inteligence za Evropou značně zaostává a zatím nedokázala využít její potenciál. A to nejen v oblasti náboru a personalistiky, ale také ve zjednodušení pracovních procesů nebo ve firemní komunikaci.
Využití AI v HR
Nejčastějším využitím AI v personalistice je vytváření a textace náborových inzerátů. V podnicích nechávají umělou inteligenci také vytvářet různé materiály pro zaměstnance (11 %) či zodpovídat časté dotazy (10 %). Méně časté je využití umělé inteligence ke školení zaměstnanců či automatizaci administrativy.
Přístup personalistů
54 % personalistů, kteří AI při své práci využívají, říkají, že jim uspoří čas a práci. Pro 17 % personalistů je také zdrojem nových nápadů, inspirací, rozšířením kreativity. Personalisté, kteří zatím AI ve své práci nevyužívají, nevidí v těchto nástrojích přínos. Nejsou si jisti, jak by jim umělá inteligence mohla pomoci v jejich práci, a obávají se rizik spojených s únikem informací, ztrátou dat a nespolehlivostí poskytovaných informací. Přesto však více než třetina dotázaných, kteří nástroje umělé inteligence používají, k nim nemá žádné výhrady.
Přístup vedení firem
Ve většině dotázaných podniků se vedení firmy zatím nijak nevyjadřuje k využívání umělé inteligence typu ChatGPT. Pokud již vedení nějaký postoj zaujímá, je většinou otevřený, ale nechává na každém, zda chtějí AI využívat či nikoliv.
O průzkumu
Průzkum pro agenturu Hofmann Personal zrealizovala agentura B-inside na vzorku 260 respondentů z řad personalistů mezi náhodně vybranými výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v ČR s více než 100 zaměstnanci. Sběr dat probíhal od červenci a srpnu 2023.