Mzdy rostou rychleji než v předchozích letech. Nepřestávejte sledovat mzdový trh

Medián hrubé měsíční mzdy 39 136 tisíc korun, průměrná mzda 48 011 korun. To jsou aktuální data, která byla 25. 9. zveřejněna na ispv.cz (informace a statistiky o průměrném výdělku). Dokládají, že mzdy rostly v první polovině roku 2024 dynamicky. Rychleji, než tomu bylo v předchozích letech.

mzdy

Průměrná hrubá měsíční mzda se zvýšila o 7,6 %. Medián, se kterým personalisté pracují častěji, se v první polovině roku meziročně zvýšil o 6,8 %. K růstu mediánu i průměru dle aktuálních dat došlo ve všech sledovaných odvětvích.

Jak je to u vás ve firmě?

Je zřejmé, že pokud chce firma srovnávat vlastní konkurenceschopnost s trhem, nemůže se spokojit pouze s daty na celostátní úrovni a napříč obory. Je třeba jít do detailu. Mzdy tvoří podstatnou část nákladů každé firmy a jakýkoli zásah je citelný. Proto je obzvlášť důležité rozhodovat se podle relevantních dat a porovnat svou konkurenceschopnost na trhu práce se srovnatelnými pozicemi ve vašem oboru a regionu.

Právě v době, kdy výdělky významně rostou, je rozhodování o mzdách pro personální manažery ještě větší výzvou, než bylo doposud. Jedním z důležitých nástrojů, který výrazně usnadňuje práci a poskytuje důležité informace pro strategické rozhodování v oblasti mezd je mzdový benchmarking neboli mzdové srovnání. 

Rovné odměňování? Je to i váš problém?

Z aktuálních statistik, které se týkají více než 3 milionů ekonomicky aktivních, také víme, že mzdy rostly rychleji ženám než mužům. Přestože se jednalo o rychlejší růst mezd u žen (meziroční nárůst o 7 %) než u mužů (meziroční nárůst o 6,4 %), rozdíly jsou stále velké. Medián hrubé měsíční mzdy žen byl 35 174 korun, zatímco u mužů se jednalo o medián ve výši 42 288 korun.

To, že se průměrná mzda i její medián mezi muži a ženami liší, je jedním z důvodů, proč byla v roce 2023 schválena evropská směrnice o transparentnosti odměňování, kterou budeme muset v České republice v následujících letech implementovat. K diskriminaci někdy dochází vědomě, ale mnohdy je diskriminace nevědomá a často zaměstnavatelé ani neví, že diskriminují. I proto je lepší identifikovat případné rozdíly ve mzdových strukturách mezi různými skupinami zaměstnanců dříve, než bude pozdě. Například pomocí auditu rovného odměňování nebo záložky gender pay gap ve mzdovém srovnání. V případě, že dojde ke sporu bude totiž důkazní břemeno na zaměstnavateli, ten musí doložit, že nediskriminuje.

Úsek personálního a mzdového poradenství společnosti TREXIMA nabízí firmám půlhodinové konzultace k mzdovému benchmarkingu (mzdovému srovnání) zdarma. Pokud máte zájem zjistit, jak nejlépe porovnat mzdy u vás ve firmě s trhem a k čemu je užitečná záložka gender pay gap ve mzdovém srovnání, kontaktujte Josefa Chovance nebo Hanu Kohoutovou.

Josef Chovanec

Hana Kohoutová: