- Vytvořte základnu mentorů. Mentoři z řad vaší organizace by měli být maximálně dvě úrovně nad svými svěřenci, aby jim mohli poskytnout strategičtější pohled na chod firmy a zároveň ještě rozuměli jejich práci. Měli by mít dobré komunikační dovednosti a také schopnost zachovat důvěrný charakter vzájemné komunikace. Důležité také je, aby do mentorování měli chuť a mohli si vyčlenit potřebný čas.
- Dejte svému programu strukturu. Většina formálních mentorovacích programů trvá jeden rok. Váš může být kratší i delší, důležité však je, aby měl konec. Je totiž jednodušší získat lidi pro časově vymezenou aktivitu a vztah mentora s mentorovaným pak může pokračovat na neformální bázi. Určete také alespoň základní pravidla setkávání mentorů s mentorovanými.
- Připravte mentory, mentorované a jejich manažery. Program bude fungovat nejlépe, když každý bude rozumět svým cílům a základním pravidlům. Ujistěte se, že vědí o časové náročnosti programu a odpovědných osobách za určování agendy. Projděte si témata, kterým se mentoři chtějí věnovat.
- Hodnoťte efektivitu programu. Snažte se zhodnotit, jak úspěšně váš program probíhá. Sbírejte alespoň obecnou zpětnou vazbu od mentorů i mentorovaných a zajímejte se, zda byl program přínosný a co by se ještě mohlo zlepšit.