Dalšími pozicemi, o které mají uchazeči zájem, jsou pozice prodavač, asistent, recepční nebo sekretářka.
Tabulka 1: Nejčastěji hledané pozice
Zdroj: Profesia.cz
S přibývajícím věkem se lidé ucházejí o manuální pozice
Administrativní pracovník je nejčastěji hledanou pozicí ze strany uchazečů v každé věkové kategorii. S přibývajícím věkem však u uchazečů pozorujeme trend preferování spíše manuálních pracovních pozic oproti pozicím administrativním.
Přesun zájmu od administrativních k manuálním pozicím začíná už u lidí okolo 40 let věku. Bohužel to může souviset se dvěma skutečnostmi, a sice s tím, že u manuálních pozic není třeba si osvojovat žádné další dovednosti, a také s tím, že manuální práce na rozdíl od administrativních nekladou požadavky například na počítačové a jazykové znalosti. Toto zjištění není pozitivní zejména proto, že věk odchodu do důchodu se stále prodlužuje a lidé po čtyřicítce mají před sebou ještě dvacet let na trhu práce.
Tabulka 2: Nejčastěji hledané pozice podle věku
Zdroj: Profesia.cz
Graf: Podíl zájemců o pozici dělníka podle věkových kategorií
Zdroj: Profesia.cz
Například pozice dělníka nepatří mezi 5 nejčastěji hledaných pozic u lidí ve věku do 34 let, ale ve věku nad 35 let je dělník již třetí nejčastěji hledanou pozicí ze strany uchazečů a ve svých životopisech se o ni uchází 16 % lidí. O dělnické pozice mají zájem lidé do 54 let věku. V nejstarší věkové kategorii nad 55 let zájem o pozici dělníka opět klesá. Je to pochopitelné, protože starší lidé fyzicky náročnější pozice nevyhledávají a častěji se ucházejí o pozice skladníků nebo vrátných.
Muži se ucházejí o manuální pozice
Rozdílné preference při hledání zaměstnání jsou vidět na rozdělení uchazečů podle pohlaví. Téměř čtvrtina mužů uvádí, že by chtěli pracovat jako řidiči. Podle podílu uchazečů následují pozice skladník a dělník.
Tabulka 3: Nejčastěji hledané pozice u mužů
Zdroj: Profesia.cz
Na rozdíl od mužů jsou u žen nejčastěji deklarovanými hledanými pozicemi administrativní práce. Až 37 % žen uvádí, že si hledá práci jako administrativní pracovnice. Další nejčastěji deklarované pozice u žen jsou sekretářka a asistentka.
Tabulka 4: Nejčastěji hledané pozice u žen
Zdroj: Profesia.cz
Vysokoškolsky vzdělaní lidé se ucházejí i o pozice pro středoškoláky
Při rozdělení uchazečů o práci podle úrovně vzdělání převažují i mezi uchazeči s vysokoškolským vzděláním lidé, kteří chtějí pracovat jako administrativní pracovníci. Tvoří 28 % všech vysokoškolsky vzdělaných lidí.
Z pěti pozic nejčastěji uváděných pro vysokoškoláky tři nevyžadují vysokoškolské vzdělání. Výjimkou je pozice projektového manažera a učitela, která je u lidí s ukončeným vysokoškolským vzděláním třetí resp. páta nejžádanější pozicí. Zájem o tuto práci deklaruje 14 % resp. 11% uchazečů.
Tabulka 5: Nejčastěji hledané pozice u lidí s vysokoškolským vzděláním
Zdroj: Profesia.cz
U lidí se středoškolským vzděláním s maturitou až 41 % uchazečů deklaruje zájem o pozici administrativního pracovníka. Následují pozice sekretářka, asistent, recepční a telefonický operátor.
Tabulka 6: Nejčastěji hledané pozice u lidí se středoškolským vzděláním
Zdroj: Profesia.cz
Article source Profesia.cz - a Czech job portal