Účastníci diskuse – manažeři HR ze společností Česká pojišťovna, ČSOB, Crocodille, DHL, Raiffeisenbank, Hyundai Motor Manufacturing Czech, Algotech nebo Léčebné lázně Bohdaneč, ale i Ministerstva práce a sociálních věcí nebo Státního fondu životního prostředí – navázali na úvodní prezentaci sdílením zkušeností o tom, jak vybírají témata pro interní vzdělávání a jak se jim daří získávat zaměstnance pro to, aby se stali interními lektory.
Ukázalo se, že základem systému interního tréninku jsou interní či externí hodnocení – od mystery shoppingu u výrobce sendvičů Crocodille až po „koblihovou konferenci“, na níž se k diskusi o dění ve firmě scházejí každý měsíc s koblihami a kávou zaměstnanci poskytovatele telekomunikačních řešení Algotech. V otázce motivace zaměstnanců k tomu, aby se stali interními lektory, jasně zvítězila prestiž nad penězi. Velkou motivací pro interní lektory je možnost ukázat kolegům, v čem jsou unikátní. Pomáhají také soutěže či interní certifikáty a často i tak malé věci jako umístění na firemní nástěnce nebo možnost nosit visačku „interní trenér“.
Diskutovalo se také o tom, jak prodat myšlenku interního vzdělávání vedení firmy. Zde se diskutující shodli na dvou základních předpokladech – schopnosti vyčíslit úspory a získat spojence v nejvyšším vedení, kterému bude představena praktická ukázka a v ideálním případě nabídnuta i možnost stát se interním trenérem. Pro úspěch interního vzdělávání přitom není důležitá velikost firmy.
Pokud jde o konkrétní formy interního vzdělávání, jmenovali účastníci diskuse širokou škálu aktivit, které používají - od přednášek a klasických kurzů, přes společné snídaně, vystoupení na začátcích porad nebo školení interních lektorů a koučů až po intranet a sociální sítě. V otázce využití e-learningu v interním vzdělávání praxe dle účastníků diskuse jasně ukázala, že může být efektivní pouze pro školení znalostí, nikoli dovedností.
Stěžejní otázkou druhé části diskuse bylo vymezení pojmu koučink a srovnání výhod a nevýhod využití interních koučů oproti externím. Ukázalo se, že „koučink“ znamená téměř pro každou firmu něco jiného, zazněla však zásadní myšlenka celé diskuse – nezáleží na názvosloví, ale na definici očekávání firmy. Obecně platí, že nejvyšší manažeři ve firmách mají externí kouče, zatímco interní koučové se věnují zaměstnancům na nižších pozicích. I zde je však třeba vycházet z firemní kultury a dobře zvážit to, zda kouč má být zároveň přímým nadřízeným.
Současný trend posunu od externího k internímu vzdělávání ukazuje, že role HR ve firmě je především v přemýšlení o tom, co může firmě přinést. Neznamená to však sedět u stolu, ale chodit mezi manažery a jejich podřízené a ptát se. Pak je důležité hledat individuální cesty k motivaci zaměstnanců, aby se stali interními lektory. Univerzální řešení totiž neexistuje. „V HR neexistuje nic jako dělat věci dobře, nebo špatně. Je to o individuální práci s lidmi a také o sdílení zkušeností s kolegy z jiných firem. Proč se neučit od sebe navzájem? Není třeba znovu vynalézat kolo,“ shrnul diskusi Ctirad Nedbálek.
Formát konference složené z diskusních bloků ocenili i diskutéři. „Její formát a organizace byly naprosto dokonalé, témata aktuální a možnost setkat se s kolegy z oboru nenahraditelná. Konference naše očekávání nesplnila, ale předčila,“ uvedla účastnice diskusní skupiny Interní trénink a koučink, personalistka a interní trenérka z Léčebných lázní Bohdaneč Tereza Kučerová.
Diskusní setkání HR živě proběhlo 22. listopadu 2011 v Praze. Uspořádal je vzdělávací a poradenský portál EduCity ve spolupráci se vzdělávacími společnostmi Image Lab, Cadet Go a Interquality a vzdělávacím centrem společnosti Hewlett-Packard. V pořadí již osmnáctá akce HR živě nesla název „HR pro business“ a dostála formátu odborné konference, na níž nemluví přenášející, ale účastníci. Připravila čtyři dopolední a čtyři odpolední diskusní bloky, v nichž spolu vždy v samostatné konferenční místnosti diskutovalo osm až deset HR manažerů na téma talent managementu, interního vzdělávání a koučinku, systémů odměňování a HR business partnerství.