- Pocit nízké naděje na povýšení či vykonávání jiné práce v daném podniku. Nejprve je třeba se přesvědčit u nadřízených, zda je tomu skutečně tak. Další možností je výměna některých dílčích úkolů s kolegy. - Pocit zneuznání. Jestliže zaměstnanec denně tvrdě pracuje a nedostává se mu uznání z vyšších míst, měl by se svým nadřízeným připomenout. - Pocit přílišného pracovního vytížení. Neúměrné vytížení prací je třeba nadřízeným doložit konkrétními fakty. Současně by se však každý jedinec měl snažit sám si svoji práci lépe zorganizovat, nalézt časové prodlevy. - Odpor k příslušnému pracovnímu oboru. Někdy lidé zjistí, že se takříkajíc minuli povoláním. Měli by proto zapřemýšlet nad tím, co by chtěli opravdu dělat, seznámit se s lidmi, kteří dělají totéž, vzdělávat se v daném oboru a případně změnit práci. - Odpor k zaměstnavateli, kolegům a zákazníkům. Dost dobře může nastat i případ, kdy zaměstnanec má rád svoji práci, nikoli však již ostatní osoby s ní spojené. V první řadě by se měl zamyslet nad tím, proč tomu tak je a snažit se svůj přístup změnit. Možností je také přechod do jiného oddělení či „výměna“ zákazníků s kolegou. - Neustálé konflikty se šéfem. Problémy v osobních vztazích s nadřízenými jsou velmi častým jevem. Jejich náprava přitom vyžaduje aktivní zájem osobou stran. Zaměstnanec má v případě nezájmu nadřízeného ještě možnost obrátit se na nadřízené svého nadřízeného či příslušné personální oddělení, případně požádat o přesun na pracoviště s jinými šéfy.
Výše uvedené situace mohou být důvodem pro opuštění zaměstnání, nejsou však jeho podmínkou. Článek pak ve svém závěru uvádí ještě několik dalších situací, u kterých je již opuštění zaměstnání téměř jediným řešením. Mezi takové situace patří zhoršující se ekonomická a etická situace podniku, nenapravitelně špatné vztahy s nadřízenými nebo kolegy či to, že zaměstnanci daná práce nesedla a získal si tak reputaci ztroskotance. Pádným důvodem pro změnu zaměstnání dále může být změna v osobním životě zaměstnance, konflikt jeho osobních hodnot s firemními, vysoká psychická zátěž nebo i to, že pro něho práce přestala být zábavou.
**Datum vydání:** II/2003 Article source About HR - part of the About.com website focused on Human Resources Read more articles from About HR