Uchazeči jsou často tak nadšeni, že jim někdo nabídl práci, že se nesoustředí na to, zda by dokázali vycházet s člověkem, který s nimi dělá pohovor. Přitom právě toto zjištění je pro další kariéru klíčové. Uchazeči by proto neměli považovat přijímací pohovor za jednosměrnou aktivitu, ale za dialog, při kterém se mohou sami na něco zeptat.
Je vhodné se ptát přímo k věci. Tedy nejen na to, zda firma poskytuje svým zaměstnancům školení či na to, kolik dní dovolené si mohou vybrat. Důležité jsou otázky, které zjišťují, zda manažer chrání své nadřízené před stresem z přepracování, zda je podporuje v jejich rozhodování nebo jak řeší případné konflikty.
Důležité je naslouchat. Lidé, kteří jsou nervózní, často příliš mluví. Člověk se však hodně dozví z „řeči těla“ svého protějšku – může tedy hodně vyčíst z tónu řeči, gestikulace i z obsahu pronášených sdělení. V těchto situacích je lepší řídit se intuicí. Pro co nejlepší přípravu na pohovor je dobré si zahrát na detektiva a zjistit si některé důležité informace o firmě na vlastní pěst (např. informovat se přímo u zaměstnanců daného oddělení). Article source CareerBuilder - the largest online job site in the U.S Read more articles from CareerBuilder