Nastávají však také poměrně dramatické demografické změny. Tzv. „baby-boomers“, narození v 60. letech, se blíží důchodovému věku, zatímco klesá počet mladých lidí, kteří do práce nastupují. Důvodem předsudků, které někteří zaměstnavatelé ve vztahu ke starším zaměstnancům chovají, jsou obavy z malé flexibility a přizpůsobivosti těchto lidí a strach z toho, že starší lidé nebudou schopni držet krok s novými technologiemi.
Odborníci však tvrdí, že zaměstnavatelé by si měli uvědomit, že starší zaměstnanci bývají oddanější, loajálnější a důslednější, než mladší zaměstnanci, navíc obvykle vydrží v jedné pracovní pozici delší dobu a nemají tendenci odcházet „za lepším“, jako to dělají mladší lidé. Navíc mají děti již odrostlé, a tudíž méně povinností k rodině.
Situace se pozvolna zlepšuje, protože Evropská unie prosazuje zákony, které by měly věkovou diskriminaci vymýtit nebo alespoň omezit. Firmy samy přijímají takové strategie, které umožňují starším zaměstnancům vybrat si, kdy a za jakých podmínek odejdou do důchodu. Zaměstnavatelé ze Skotska a Walesu však, zdá se, tato nařízení ignorují – mimo jiné proto, že jeho dodržování je ve Velké Británii spíše dobrovolné. Article source The Guardian - website of the British daily Read more articles from The Guardian