- Vzdělejte se v oblasti základů pracovního práva – i když se složité pracovní právo může rychle měnit, na základní úrovni je srozumitelné i laikovi. Zdrojů těchto informací je velmi mnoho, například internetové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí, právních firem, vydavatelství, různých personalistických organizací atd., a samozřejmě knihy nebo různé vzdělávací kurzy.
- Vědět, co nevíte – musíte znát své hranice a vědět, kdy situace vyžaduje odbornou radu a pomoc. Pro tyto případy je dobré mít důvěryhodného rádce.
- Stanovte férové a otevřené cesty pro stížnosti, starosti a návrhy zaměstnanců – právním sporům nejlépe předejdete tak, že budete stížnosti zaměstnanců znát dříve, než přerostou v problém.
- Buďte důslední, avšak flexibilní – nedůsledné zacházení leží v jádru mnoha případů diskriminace. Ovšem zase nemůžete zacházet se všemi stejně, když jsou mezi nimi významné rozdíly. Pro rozhodování potřebujete všechna potřebná data.
- Obecně rozvážně používejte pokrokové disciplinární principy – nejrizikovějším rozhodnutím je propuštění. Řízení tohoto rizika je stejně důležité. Propuštění by měly předcházet určité disciplinární kroky, jako varování, písemné varování a dočasné vyloučení.
- Uvažujte, jak by vaše praktiky vypadaly před porotou a soudcem – jakékoli své rozhodnutí s negativním dopadem na zaměstnance zkuste vysvětlit kolegům.
- Vždy uvažujte o celkovém obraze – dodržení zákona je důležitý cíl, ale někdy nedostačující. V rukou šikovného právníka se může zákonné jevit jako nezákonné.
-ba-