Cíle jsou odlišné – cíl má firma v návaznosti na realizaci vize, vedoucí má za cíl splnit k tomu úkoly a zaměstnanec může mít cíle úplně jiné - něco se naučit, získat reference pro jiného zaměstnavatele, …. nebo také získat perspektivu dlouhodobého pracovního uplatnění, seberealizace, stabilního příjmu a tím zajištění realizace vlastních zájmů a potřeb. Cílem všeho snažení firmy je tyto cíle co nejvíce propojit. Jen tak získáme angažované zaměstnance – pro firmu.
Jaké jsou cíle organizace a v návaznosti také vedoucích – hodnotitelů:
Zajistit změny k realizaci vize,
zlepšit výkon organizace, stanovit výkonnostní cíle na následující období,
vyhodnotit a stanovit potřeby vzdělávání a rozvoje zaměstnanců,
identifikovat zaměstnance, u kterých existují předpoklady pro postup na náročnější, případně manažerskou pozici,
získat podklady pro plánování kariéry zaměstnanců.
Toto je hlavní důvod pro zavedení systému pravidelného hodnocení, zvláště v době, kdy trh práce nenabízí hotové specialisty a je na firmě, aby si je vychovávala, často z vnitřních zdrojů. Potřebujeme posunout zaměstnance směrem k realizaci vize firmy – většinou především ve dvou rovinách odborné a soft skills. To by bylo, ale krátkozraké, je třeba myslet ještě na soudržnost – loajalitu s firmou, stabilizaci zaměstnanců, motivaci a angažovanost pro firmu a další skutečnosti.
Dalším velmi podstatným důvodem zavedení systému pravidelného hodnocení zaměstnanců je získání zpětné vazby, jak se nám personalistům všechny kroky a akce k realizaci změny daří. A chceme, aby to byla zpětná vazba validní a ne formální. Právě systém pravidelného hodnocení nám dává zpětnou vazbu do řady dalších personálních činností a procesů – plánování LZ, získávání a výběr nových zaměstnanců – budování společenské prestiže zaměstnavatele, rozvoj zaměstnanců, flexibilita, zastupitelnost, redesign popisů pracovních pozic, stabilizace – snižování fluktuace, motivace a odměňování, budování firemní kultury, optimalizace systému řízení, …. zvyšování efektivity a produktivity. Výstupů dobře nastaveného systému hodnocení je hodně, za dvacet let co působím v personalistice mohu říci, že priority se mění a je důležité je pečlivě vnímat.
Přínosem je tedy náš angažovaný zaměstnanec – pro firmu. To znamená, že systém hodnocení a hodnotící rozhovor je pro něho osobně přínosem jak zvládnout přidělenou roli a od svého vedoucího má možnost získat potřebnou podporu k řešení problémů, k vlastnímu rozvoji a pro vlastní seberealizaci ve firmě.
Zavedení systému pravidelného hodnocení zaměstnanců má však také řadu úskalí. Z vlastní zkušenosti z řady realizací, kdy jsme tvořili systém hodnocení pro firmy a na základě poznání českého prostředí ve firmách za posledních dvacet let musím bohužel konstatovat, že v dnešní době je to velmi důležitý nástroj pro personální práci, který je však často velmi nedoceněný z pohledu vedení firmy nebo samotných vedoucích. Dalším problémem je často malá kapacita personálního útvaru nebo odborná nepřipravenost k přípravě a zavedení pravidelného hodnocení zaměstnanců, tak aby bylo přínosem pro realizaci vize firmy a potřebných změn. Další důležitou otázkou je způsobilost vedoucích vyslechnout si sebehodnocení hodnoceného a zhodnotit mu celé uplynulé období. K tomu je hodnotitele potřeba velmi pečlivě připravit, vysvětlit jim poslání tohoto nástroje a připravit je na zvládnutí hodnotícího rozhovoru s různými typy podřízených(osobnostně) – hlavně z hlediska motivace a dalšího rozvoje hodnocených podřízených.
Úskalí je daleko více – například správné nastavení kompetencí – tedy hodnotících kritérií, jejich návaznost na výkonnost jednotlivců, týmů a celé firmy. Nebo způsob správné komunikace dovnitř firmy - proč je vůbec systém hodnocení ve firmě zaváděn - je to rozhodnutí zahraniční matky a bude to formální a nebo jsme to vymysleli sami a bude to pro nás přínosem pro další rozvoj firmy a realizaci vytyčené vize. Pokud se stane pravidelné (například roční) hodnocení prvkem systému řízení a rozvoje a součástí kultury firmy, stane se mocným nástrojem motivace a budování angažovanosti zaměstnanců k firmě.
Je ještě řada dalších věcí na zamyšlení, ale to nám rozměr článku neumožňuje.
Co model hodnocení = to originál!
Nekopírovat !
Uvítám Vaše názory, připomínky a zkušenosti.