Druhou možnost, proč vám lidé vyhoví, když nemusejí, přináší skutečnost, že v tom vidí užitek i pro sebe. Jde o tzv. win-win situace, v kterých získávají oba.
Jako příklad nabízím následující zkušenost. Píšete odborný článek a nestíháte termín. Požádáte kolegu, aby vám pomohl s poslední kapitolou. Zároveň mu nabídnete, že bude uveden jako spoluautor. Pokud je pro něj autorství článku významnou hodnotou (třeba to od něj čas od času vyžaduje zaměstnavatel), věřím, že vám rád pomůže. Vy stihnete termín a on má „zářez na své autorské pažbě“.
Ve hře jsou samozřejmě i další možnosti, které vyplývají z přesvědčivosti vašeho jednání. A právě zde jsme u nezasvěceného publika naráželi na nepochopení. Promítlo se do námitky, že doporučujeme si lidi buď koupit, nebo zmanipulovat. I proto se stala součástí programu kapitola o hranicích korektního ovlivňování. Vnímáme je takto:
Člověk, od něhož žádám službu, by neměl být v zásadně znevýhodněné situaci, kdy může jen stěží odmítnout. Například půjčit někomu v hlubokých dluzích na lichvářský úrok nebo žádat osobní službu od člověka, nad kterým máme v pracovních oblastech značnou moc (a namlouvat si, že to dělá z lásky k nám).
Profit, který od druhého žádáme, nesmí být na jeho úkor, tzn. v rozporu s jeho oprávněnými zájmy. Zde mám na mysli zejména manipulaci submisivními lidmi, kteří nedokážou odmítnout třeba půjčit auto, i když ho sami na víkend potřebují.
A abychom ukázali, že to s odsouzením manipulace myslíme vážně, nabízíme v našem programu speciální kurz s tématikou jak rozeznat manipulaci a jak se jí účinně bránit.
Chcete-li se o obou tématech – ne-mocenském ovlivňování i obraně před manipulací – dozvědět více, přijďte na pracovní snídani konanou dne 28. 11. 2014 v konferenčním centru GreenPoint nebo si počkejte na knihu, Jak působit na druhé, aby vám šli na ruku, která vyjde v roce 2015 v nakladatelství Grada.
Setkání je určeno všem personalistům, specialistům vzdělávání i manažerům, kteří hledají užitečný kurz pro vlastní týmy, oddělení nebo pro sebe samé.