To je sice pěkně nastíněná teorie, ale co praxe? Jaké konkrétní kroky by měl management podniknout, aby skutečně zvládl naplnit všechny tři pilíře? O pohled na praktickou stránku věci se postarali sami účastníci v rámci týmového cvičení. Vy můžete klíčové podněty, které vnesli do následné diskuze, vyčíst z doprovodného obrázku s výstupem z této aktivity (rozklikněte pro větší velikost).
Navážu-li rovnou dále na zbývající dvě role managementu, které ještě nebyly blíže specifikovány, zaujaly mě mezi myšlenkami Martina Kalendy dvě následující:
Velké projekty a změny brání nabýt pocitu dosažitelnosti. Je proto nutné nastavit průběžné "zlomové" okamžiky a oslavovat malá vítězství. Lidé jinak ztrácí povědomí o cíli a tím i motivaci.
Ujištění prodlužuje loajalitu. Potřebujeme sociální interakci a zpětnou vazbu, která nám dává pocit smysluplnosti.
Dává vám to také hluboký smysl jako mně?
Je zároveň dobré zmínit, že míra nasazení, a tedy i motivace pracovníků pro práci, se v daný okamžik v jedné firmě liší. Co je nicméně zajímavé, je fakt, že management mnohdy nevěnuje dostatečnou pozornost a čas těm pracovníkům, kteří by to skutečně potřebovali. Kdo jsou? Jsou to právě ti, kteří tiše odvádějí svojí práci a pro management jsou relativně "bezproblémoví", a tudíž často i neviditelní. Nicméně je jich většina (uvádí se přibližně 80 %) a skutečně i oni potřebují dostávat pravidelnou zpětnou vazbu. Tak proč management investuje více času do 20 % "problémových" případů?
Na jedné straně se trápí s těmi, kteří jednoduše nepracují dobře, anebo na straně druhé plácají po zádech ty, kteří to vůbec nepotřebují. Proč tím riskují, že se z té většiny dobrých "neviditelných pracantů", kteří firmu drží na nohou, postupně začnou oddělovat nespokojení jedinci? Ti při nejlepším rovnou odejdou, nebo v horší situaci začnou "trávit vodu" firemní kultury. Vězte, že při neřešení příčiny prosákne taková firemní nálada brzy i směrem ven k zákazníkům a obchodním partnerům.
Další důsledky vlivu motivace na firemní kulturu a skrze ní i na okolí firmy si už možná dokážete sami představit, popřípadě vám doporučím shlédnout krátké a výstižné video Martina Kalendy, z něhož díky poutavé vizualizaci snadno pochopíte, co vlastně firemní kultura zahrnuje a ovlivňuje.
Je zcela jisté, že nejen teoretických principů a východisek, ale i příkladů, technik a nástrojů využitelných pro práci s motivací lidí bychom nalezli jistě pestrý výčet. Ostatně i samotná HR snídaně Image Labu jimi byla, byť v omezeném čase, poměrně nabitá a účastníkům, alespoň dle jejich slov, nabídla lepší přehled i seznámení s novými nástroji a východisky pro práci na motivující atmosféře ve vlastních firmách.
Rádi byste dostávali informace o nových termínech tematických HR setkání společnosti Image Lab? Napište na ptopkova@imagelab.cz a dostávejte pravidelně pozvánky na akce přímo do své schránky.