Je úspěšná strategie otázkou štěstí nebo kvality jejího designu? Pokud ta vaše začíná pokulhávat, co můžete udělat pro její vylepšení? Podle jistých odhadů ale uspěje jen 30 % „záchranných“ programů.
Úspěšná změna vyžaduje komplexní interakci mezi vývojem strategie, její implementací a efektivním managementem. Typické důvody neúspěchu zahrnují mimo jiné postrádání cíle nebo směru, nesouvislé plánování, zmatení rolí a zodpovědností a nedostatečnou angažovanost a zájem lidí na různých úrovních.
Demystifikace
Je to, jako když řídíte auto, pokud nevidíte, kam směřujete, nedostanete se bezpečně do své destinace. Jasné určení cílů a výstupů pomáhají zajistit angažovanost zaměstnanců a pevný základ pro budoucnost.
Pohled zvenku
K přežití strategie je nutná kontinuální adaptace. Ptejte se, co potřebuje zákazník, jak jste vybaveni pro uspokojení těchto potřeb a přemýšlejte o řešení, která nabízejí konkurenti.
Plánování
Stejně jako je nutná potřeba cílů, je dobré mít jasno v tom, co se má stát, aby jich bylo dosaženo. Následující body by měly pomoci v plánování procesu:
- zdroje, které budou pro projekt k dispozici
- výsledek – určete přesně, co bude produktem, nebo co se má udělat
- organizace – zvolte nejvhodnější konfiguraci osob a týmů k zajištění efektivního rozmístění zdrojů
- talenty – stanovte dovednosti, schopnosti a znalosti
- styl – definujte styl vedení a charakterové rysy, které budou zapotřebí k motivování projektového týmu
Zmapujte systém
Každou firmu tvoří z části mezilidské vztahy. Pro úspěch vaší strategie je dobré mít jasně určené zodpovědnosti za systémy a role, které budou v jejich rámci přiděleny.
Každá firma má formální a neformální – stínovou - strukturu. Ta neformální může být často zdrojem odporu ke změnám a měla by proto být sledována. Je také důležité komunikovat se skupinami a jednotlivci v této neformální skupině a zajistit jejich podporu strategie.
Komunikujte a angažujte se
K záchraně upadající strategie je třeba, aby byli všichni v obraze a cítili, že do procesu přispívají. Jednotlivci a týmy obvykle více věří svému přímému nadřízenému než někomu, kdo je „výš“. To činí z těchto nižších manažerů klíčový zdroj informací, které mohou být tlumočeny dál například prostřednictvím firemního intranetu.
Měřte a kontrolujte
Abyste poznali, že vaše strategie upadá, potřebujete data a srovnání. Mohou zahrnovat obrat, spokojenost zaměstnanců a zákazníků, míru fluktuace, apod. K úspěšné kontrole je třeba se zaobírat nejkritičtějšími ukazateli.
Také byste měli přehodnotit svůj manažerský styl a zvážit, zda není kontribučním faktorem neúspěchu. Pokud ano, uvítat a akceptovat zpětnou vazbu od členů vašeho týmu a ostatních ve firmě. Takováto zpětná vazba je velice cenná. Vytvoříte otevřenější prostředí, kde je ochota diskutovat o úspěších i nezdarech. Výsledkem může být záchrana dokonce i zjevně upadající strategie.
-av-