Neplatí u vás jeden či několik z výše uvedených bodů? Postavte si „nový dům“ shora. Nezačnete-li úpravy tvorbou nebo doladěním SMĚRNICE O SMĚRNICÍCH, pořádek v agendě směrnic nebudete mít nikdy. (Přechodná období lze dobře zvládnout vhodným nastavením termínů pro platnost a účinnost příští verze směrnic.)
Hierarchickou strukturu mají mít i všechny klíčové pojmy. V nadřazených směrnicích je správné definovat obecnější pojmy širšího rozsahu, např.: pojem DOPRAVNÍ PROSTŘEDEK, v podřazených směrnicích pojmy užšího rozsahu, např. LOĎ, LETADLO atd. Jiný příklad: nadřazený pojem DOKUMENT, podřazené pojmy FAKTURA, OBJEDNÁVKA, REKLAMACE, SLOŽENÍ PROJEKTOVÉHO TÝMU. Nezapomeňte ani na závazné šablony pro tvorbu opakujících se typů dokumentů.
Perfektní stylistika a gramatika by ve směrnicích měly být samozřejmostmi. Snaha o stručné vyjadřování rovněž. Například obsah kompetenční tabulky zaujímající půl stránky mívá často ve směrnicích několik stran lineárního textu, ve kterém je dost obtížné objevit nejednoznačnosti a chyby. Používání takových „špalků“ textu plýtvá časem a energií pracovníků.
nebo
Zkratky: VF vedení firmy, PV projektový řídicí výbor, K koordinátor, MP manažer projektu, MR manažer rizik, HRM hlavní manažer rizik, BMP budoucí vlastní produktu, Z zodpovídá, I informuje, S spolupracuje, A akceptuje, P Provádí.
Další příklad úsporného a přehledného vyjádření části směrnice:
Člověk, který je špatným stylistou, to o sobě často neví. Měl by to tušit, měl by si všimnout, že lidé dokumenty, které vytvořil, čtou jen neradi, ale špatný stylista si takové poznání obvykle vytěsní. Měl by mj. vědět, že píše zbytečné litanie tam, kde daleko lépe zafunguje chytře navržená tabulka.
Moderní směrnice jsou v elektronické podobě, dostupné pro zaměstnance odkudkoli. Podepsaná papírová forma směrnic patří spíš do trezoru ve vaší hlavní budově. Hierarchickou strukturu směrnic (i odkazy mezi souvisejícími pasážemi) je vhodné ošetřit mechanismem hypertextů.
Totéž platí o práci s dokumenty, např. formulář pro vyúčtování pracovní cesty může být skrze hypertext dostupný z příslušné směrnice. Pro pracovníka tedy bude výhodné elektronickou verzi dané směrnice otevřít a ve vlastním zájmu se s ní při té příležitosti seznámit.
Aktualizační cykly jsou a) plánované (červené body), b) vyvolané událostmi (zelené body):
Závěr. Máte k navrženým formám práce s interními směrnicemi daleko? Oslovte své IT pracovníky, třeba v nich dřímá know-how, které lze efektivně využít. Jste s fungováním interních směrnic ve vaší organizaci plně spokojeni? Jsou vaše směrnice všemi pracovníky dobře pochopeny a přijímány?
Razíme heslo: Důležité je nejen vědět, ale také umět.